Transsoolisus, M2F, F2M, sookorrigeerimine Eestis, genderqueer, queer, sugu, soolisus, soovähemus, transseksuaalsus, drag


  Kuidas respekteerida transsoolist?

  Share
  avatar
  Marcus
  Admin

  Kuidas respekteerida transsoolist?

  Postitamine by Marcus on 15.12.11 10:10

  Originaaltekst [You must be registered and logged in to see this link.]

  Kui oled hiljuti teada saanud, et sinu elus on transsooline inimene, siis ei pruugi sa mõista tema identiteeti ja ei oska võib-olla tema juuresolekul käituda teda solvamata või haavamata. Mõiste "transsooline" käesolevas tekstis tähendab isikut, kes ei samastu talle sünnil antud sooga. Transsoolisi inimesi on üle kogu maailma paljudes riikides (n USA, [You must be registered and logged in to see this link.], Arrow [You must be registered and logged in to see this link.]) ja kultuurides (n Arrow [You must be registered and logged in to see this link.], Arrow [You must be registered and logged in to see this link.]). Sellistele inimestele pole alati lihtne selgitada nende soo-olukorda tänapäeva ühiskonnas. Siin on väike juhend, kuidas respekteerida kedagi, kes seab kahtluse alla sinu arusaamad sellest, mis on sugu ja/või pole väga selgelt kategoorias "mees" või "naine".

  1. Täna teda. Transsoolisena on väga raske kapist välja tulla. Ta usaldab või austab sind väga palju, et sinu ees välja tuli. Täna, et ta usaldab sind - see tähendab talle palju, sest sina tähendad talle palju.

  2. Austa tema sooidentiteeti. Mõtle temast sealt alates sellesoolisena, nagu ta ise endale viitab ja viita talle tema valitud nime ja asesõnadega - hoolimata ta füüsiliselt väljanägemisest. (Kuid kui ta pole kapist väljas või ei ütle sulle teisiti, siis väldi seda. Küsi, et kindel olla, või kui on olukord, kus see pole sobilik.)

  3. Jälgi, kuidas sa minevikust räägid. Rääkides minevikust, ära kasuta lauseid nagu "kui sa olid eelmises soos" või "sündisid mehe/naisena", sest paljud transsoolised inimesed tunnevad, et nad on olnud alati selles soos, milles nad välja tulevad, kuid pidid seda peitma mis põhjusel iganes. Üks lahendus on vältida minevikuga seoses soost rääkimist ja kasutada teisi raamistikke või lähtepunkte, näiteks "eelmine aasta", "kui sa olid laps", "kui sa käisid keskkoolis" jms. Kui sa ilmtingimata pead mainima sookorrigeerimist seoses minevikuga, ütle "enne seda, kui sa tulid oma tegeliku sooga välja" või "enne, kui sa alustasid sookorrigeerimist" (kui see on sobilik).

  4. Kasuta sookohaseid sõnu. Küsi, mis asesõnu transsooline isik eelistab, kui talle viidatakse ja austa ta valikut. Näiteks võib keegi, kes identifitseerib end naisena, eelistada feminiinseid sõnu ja sõnavorme nagu naine, tüdruk, näitlejanna, baaridaam jms. Isik, kes identifitseerib end mehena võib eelistada maskuliinseid termineid nagu mees, kutt jms. Osad transsoolised inimesed võivad tahta, et soopõhiseid sõnu välditakse ja kasutatakse ainsuse puhul sõna nemad (või inglise keele baasil ze (tema), zir (tema omastavas käändes), sie (tema), hir (tema omastavas käändes)); see on isiklik [You must be registered and logged in to see this link.]. Kasuta seda nime, mida nad paluvad kasutada.


  • Sinu sõber Jaak tuleb välja transsoolise inimesena ja soovib nüüd, et talle öeldakse Mari. Sellest alates ei ütle sa enam "See on mu sõber Jaak, ma tunnen seda meest/poissi juba algkoolist saadik." Selle asemel ütled sa "See on mu sõbranna Mari, ma tunnen seda naist/tüdrukut juba algkoolist saadik." Räägi oma võimalikust kohmakusest, kui te saate Mariga järgmine kord omavahel rääkida. Kui sa soovid temaga sõbraks jääda, siis pead sa Mari soove austama ja viitama talle sellena, kes ta täna on, mitte sellena, kes ta kunagi oli.

  5. Ära karda Arrow [You must be registered and logged in to see this link.] Enamik transsoolisi inimesi vastab hea meelega enamustele küsimustele ja on rõõmsad, kui sa huvi tunned. Ära arva, et transsooline inimene on sinu ainuke harija. Sinu enda vastutusel on enese informeerimine. Erand: küsimused genitaalide, kirurgia ja eelmiste nimede kohta on tavaliselt lubatud ainult siis, kui sa pead kindlasti neid vastuseid teadma, et anda arstiabi, astud transsoolisega seksuaalsuhtesse või vajad eelmist nime seaduslike dokumentide jaoks.

  6. Austa transsoolise isiku privaatsuse vajadust. Ära aja neid kapist välja ilma nende loata. Öelda, et sa oled transsooline, on väga raske otsus, mitte uisapäisa tehtud. Nende välja ajamine on usalduse kuritarvitamine ja võib maksta tõenäoliselt suhte temaga. Sõltuvalt olukorrast võib see panna ta riskiolukorda, kus ta kaotab palju või saab isegi viga. Nad räägivad neile, kellele seda soovivad, või siis, kui nad valmis on. See kehtib nii nende kohta, kes elavad täielikult oma soovitud soorollis ja ka nende kohta, kes pole korrigeerimisega alustanud. Neist, kes elavad täielikult oma soorollis, ei soovi paljud, et igaüks teaks, milline oli nende sünnil määratud sugu.

  7. Ära püüa kellegi kogemusi ära arvata. Sooidentiteeti võib väljendada paljudel eri viisidel. Mõte "olla vangis mehe/naise kehas" on arusaam, et transnaised on supernaiselikud/transmehed hüpermaskuliinsed ning arusaam, et kõik transsoolised vajavad hormoone ja kirurgiat on stereotüübid, mis rakenduvad mõningate inimeste puhul; teiste puhul jällegi mitte. Juhindu sellest, mida inimene räägib ise sulle oma olukorrast ja kuula eelarvamusteta. Ära rakenda teooriaid, mida sa tead või oled kuulnud, ära eelda, et ühe trans-inimese kogemus on sama, mis teisel (inimesel sinu ees). Ära arva, et nad läbivad sookorrigeerimisprotseduuri varasemas elus kogetud trauma tõttu või et nad muudavad sugu, et kehast põgeneda.

  8. Mõista sooidentiteedi ja seksuaalsuse erinevusi. Ära eelda, et kellegi sugu vastab tema seksuaalsusele - see ei vasta. Olemas on hetereo, gei, lesbi, bi- ja aseksuaalsed transsoolised. Kui inimene tuleb sinu ees välja oma seksuaalse orientatsiooniga, siis kasuta neid termineid, mida temagi.

  9. Kohtle teda samamoodi. Kuigi ta võib olla tänulik erilise tähelepanu eest, pole ta väga õnnelik, kui temast eriline teema tehakse. Peale seda, kui sa ennast harinud oled, ära mine üle piiri. Transsoolistel on põhiliselt sama iseloom kui enne välja tulemist. Kohtle teda samamoodi, nagu teisigi.

  **kõik parandused, täpsustused jne on oodatud, ilmselt on ka typosid sees, 60 minuti töö. jätkan lähiajal....**

  EDIT. 100 korda muudetud-parandatud sõnastust ja typosid. Lingid kah!


  Viimati muutis seda Marcus (03.01.12 18:56). Kokku muudetud 5 korda


  _________________
  my freedom comes from the inside
  avatar
  Marcus
  Admin

  Re: Kuidas respekteerida transsoolist?

  Postitamine by Marcus on 16.12.11 16:15

  jätk lingilt [You must be registered and logged in to see this link.]

  Vihjed
  Meditsiinis nimetatakse seda sooidentiteedihäire, kuid siin on palju ka muid küsimusi. Mõned usuvad, et probleem seisneb selles, et ühiskond keeldub tunnustamast soovariatsioone looduses (s.h inimeste hulgas).

  Inimeste genitaalide ja seksuaalelu kohta küsimine pole viisakas. Nagu pole viisakas küsida seda inimestelt, kes samastuvad sünnil määratud sooga.

  Ebaviisakas on küsida "päris nime" või sünnil pandud nime. Nende jaoks sobib valitud nimi nende sooga (kui nad on nii teinud) ja see ongi nende päris nimi; nad soovivad, et neist just nii mõeldaks. Eelmiste nimede kohta küsimine paneb nad lõksu ja sa ei pea seda teadma.

  Kõik on erinevad ja enamus transsoolisi inimesi vastab küsimustele heal meelel - kuid kui need on ebameeldivad vastata, või nad ei soovi seda, siis peatu. Kui sa pead teadma, kasuta alljärgnevaid materjale.

  "Trans" on määrsõna, see kirjeldab. See pole nimi- ega tegusõna. Nii nagu sa ei nimeta vanemat inimest lihtsalt "vanaks" ega räägi, et ta on "vananenud", on ebaviisakas viitada transsoolisele inimesele kui "trans" lisamata sellele "inimene", "naine", "mees" või mõne muu sobiva nimisõna. Mõned transsoolised inimesed peavad ka seda objektistamiseks ja ebainimlikuks.

  Mitte kõik transsoolised ei soovi täielikku füüsilist korrigeerimist. (See on parem termin kui "soovahetus" (sest transsooline ei "vaheta sugu" vaid vastupidi "naaseb oma soosse" - tlk märkus.)) Seda nimetatakse ka sookorrigeerimisoperatsioon, sookinnitamisoperatsioon), nii et ära arva automaatselt, et see ongi plaan. Ära arva, et on normaalne uurida inimese plaane kirurgia, hormoonide ja muu kohta - igatahes mitte rohkem, kui teistelt inimestelt nende raviplaanide kohta.

  Kui sa eksid alguses ja ütled "naine" mitte "mees" vms ja mõtlesid vastupidist, siis ära hakka liigselt vabandama, lihtsalt ütle uuesti ja õigesti ja jätka oma mõttega.

  Mõned inimesed arvavad, et ainus "ravi" transsoolisusele on korrigeerida füüsilist väljanägemist (kirugia ja/või hormoonidega), et see vastaks vaimsele soohäirele. Need inimesed usuvad, et probleem on kehas, mitte peas. Mõned inimesed usuvad, et see tuleb ühiskonna soo-ootustest ja piirangud meestele ja naistele on probleemi tuum. Aktsepteerima peaks palju laiemat variatiivsust naiste ja meeste sooväljenduses.

  Lehtedel nagu PlanetOut või MySpace või Facebook on olemas transsooliste grupid või muud sektorid transsoolistele - mine räägi nende inimestega või õpi juurde.

  Hoiatused
  Vaata ette, kui mõtled/räägid, et transsoolisus on "valik". Soodüsfooria ei ole valik juba [You must be registered and logged in to see this link.]. Mõned transsoolised ütlevad, et nende identiteet on valitud, ja mõned mitte. Otsi meetodeid, kuidas austada inimese olemust, sõltumata sellest, kas nad saavad või ei saa "olukorda parandada".

  Ära võrdle transsoolisi mittetranssoolistega, öeldes nende kohta "päris" või "normaalne" poiss/tüdruk. "Päris" naise või mehe teeb tema eneseidentiteet, mitte see, kuidas keegi teine tema keha näeb või liigitab. Transnaine pole vähem naine kui oma kehaga rahulolev naine, transmees pole vähem mees, kui oma kehaga rahulolev mees.

  Mitte kunagi ära ütle transsoolisele, et sa ei mõista või armasta teda tema transsoolise identiteedi tõttu. See teeb palju haiget ja pole tõsi. Paljud, kui mitte suur enamik transsoolisi on mõistetud, aktsepteeritud ja armastatud.

  Isegi, kui sul on vastuväiteid isiku trans-identiteedi suhtes, peaksid sa alati teda respekteerima ja mitte kunagi tahtlikult teda avalikult häbistama. Mitte kellegi avalik häbistamine või alandamine ei tee kellelegi head.

  Väldi transfoobseid sõnu nagu "transu" või "meesnaine". Need sõnad on ängistavad, objektistavad ja inimlikkust võtvad.

  "Vahesugu" (intersex) tähendab erinevaid seisundeid, kus inimese soo-organid ei ole tüüpilised naise või mehe [You must be registered and logged in to see this link.]. Kuigi mõned vahesoolised on samuti transsoolised, pole need kaks samad ja neid ei tohiks Arrow [You must be registered and logged in to see this link.].

  ___________________

  Seotud ingliskeelsed materjalid saidilt WikiHow:

  Allikad ja tsitaadid:

  1. [You must be registered and logged in to see this link.]
  2. [You must be registered and logged in to see this link.]
  3. [You must be registered and logged in to see this link.]
  4. [You must be registered and logged in to see this link.]
  5. [You must be registered and logged in to see this link.]
  6. [You must be registered and logged in to see this link.]
  7. [You must be registered and logged in to see this link.]
  8. [You must be registered and logged in to see this link.]
  9. [You must be registered and logged in to see this link.]


  EDIT. lisatud lingid


  Viimati muutis seda Marcus (03.01.12 18:56). Kokku muudetud 4 korda


  _________________
  my freedom comes from the inside
  avatar
  hannak

  Re: Kuidas respekteerida transsoolist?

  Postitamine by hannak on 30.12.11 18:15

  Ülisuper, et selle ära tõlkisid. On sul aimu, kas siin foorumis on mõni eestikeelsete tekstide toimetamisega tegelev inimene ka? Tekst tahaks ületoimetamist saada ja nii armas oleks, kui siin leiduks keegi, kes käpa külge paneb. Saan mujalt ka otsida, kui siin ei õnnestu. Smile
  avatar
  Marcus
  Admin

  Re: Kuidas respekteerida transsoolist?

  Postitamine by Marcus on 01.01.12 0:31

  lingid lisatud. orginaallehel olid need muidugi paremini numbritega välja toodud. kui keegi hiljem html-iga tegeleb, siis saab lingiankrud sarnaseks teha.

  üleskutse, kes teksti toimetata tahaks ja oskab?! tunnistan, et tegin mõistlikkuse piires veidi vabatõlget. nt waitress (eesti k puudub sõna ettekandjanna) - baaridaamiks jms.


  _________________
  my freedom comes from the inside
  avatar
  Marcus
  Admin

  Re: Kuidas respekteerida transsoolist?

  Postitamine by Marcus on 12.01.12 0:21

  kiitused Hannale, kes teksti toimetada andis ja lähiajal peaks ilmuma ametlik versioon EGN-i kodukale (paluks linki siis!)


  _________________
  my freedom comes from the inside

  Sponsored content

  Re: Kuidas respekteerida transsoolist?

  Postitamine by Sponsored content


   23.10.18 0:32