Kuidas transsoolisena kapist välja tulla?
Transinimesed tulevad kapist välja igasugustelt elualadelt ja eri vanuses. Enne, kui kellegile teisele välja tulla, tuleb seda iseenda jaoks teha. See võib olla eluaegne protsess ja ainult sina saad teada, millal, kus ja kellele rääkida.
Enda jaoks kapist välja tulek toimub siis, kui inimene tunnistab oma sooidentiteeti ja otsustab seda väljendada. See annab võimaluse uurida täpselt, kes sa olla tahad. Võib olla kasulik uurida erinevaid transidentiteete ja võtta aega, et avastada, kuidas sa ennast reaalselt tunned. Selles faasis võib tunduda võimatu või hirmutav tõelise enda väljendamine, kuid see ei tähenda, et sa ei jõua sinna. Paljud transinimesed on ennast nii tundnud, aga asjakohase info, nõu ja toetusega on nad saavutanud selle, mis kunagi tundus võimatu.
Kasulikke küsimusi
- Kuidas sa tahad oma sooidentiteeti väljendada?
Vaata läbi kõik kategooriad, mis on katustermini "trans" all ja mõtle, milline tundub kõige lähem sellele, kuidas sa end tunned. MÕtle, mida on vaja selle saavutamiseks ja kuidas see protsess sulle tundub.
- Mõtte katsetamine
Mõned inimesed vahetavad riideid või eksperimenteerivad erinevate persoonidega privaatses, turvalises ruumis, et leida, mis on neile kõige parem. Siinhulgas võib olla hääle ja kõnnaku muutmine või teistsuguste riiete katsetamine.
Ole kindel, et sa oled valmis
- Ole enesekindel
- Oled kindel, et tahad välja tulla, mitte et sul on ebamäärane tunne, et võiks...
Ole enese kohta informeeritud - ole valmis küsimustele vastama
- Hari ennast enda teemal, nii et sa saad teistele informatsiooni anda
- Kui sa oled teemaga hästi kursis, siis võetakse sind tõsisemalt
Ajastus
- Ole kindel, et sa räägid kellegiga, keda sa usaldad
- Tee seda neutraalses ja turvalises kohas, kus kumbki teist teisi inimesi ei tunne
- Rääkimiseks peab küllalt aega olema
- Ära uputa oma vestluskaaslast uue info tulva
- Proovi jääda rahulikuks ja ära kritiseeri teist
Võimalikud reaktsioonid võivad olla absoluutselt igasugused. See võib olla su vestluskaaslase jaoks esimene kord elus, kus ta mõtleb sinust teisiti või kohtab transinimest. Anna inimestele aega mõelda selle üle ja harjuda. Pea meeles, et ka sinul võttis aega, kuni sa selleni lõplikult jõudsid.
Nagu kapist välja tulemisel on palju faase, on ka üleminekul. Näiteks
- Teistesse riietesse riietumine
- Jutumaneeri muutmine
- Käitumismaneerida muutmine
- Keha muutmine harjutustega
- Soengu muutmine või paruka kandmine
- Meigi kasutamine
- Karvaeemaldus
- Hormoonravi
- Nime muutmine
- Sookorrigeerimisoperatsioon või mitu
Sõpradele välja tulemine
Paljud transsoolised tulevad välja, kuna nad lihtsalt ei taha ennast enam peita. Sõpradele rääkimine võib tuua lisatoetust ja teha suhted ausamaks ja tõesemaks. Mõned ei aksepteeri seda, kuid tõelised sõbrad austavad sind sellena, kes sa oled.
Enne sõbrale välja tulemist, mõtle järgnevale
- Otsusta, kellele sa rääkida tahad
- Otsusta, keda sa saad usaldada, et ta ei räägiks sellest edasi, kui sa seda ei taha
- On oluline, et sa mainid, et sinu valik on rääkida sellest teistele omal ajal
- Ole valmis küsimusteks ja selgitusteks
- Ole turvalises, neutraalses kohas
- Ole kindel oma otsuses ja ära lase teistel ennast ümber veenda
- Meenuta neile, et sugu on ainult üks osa sinust ja sa oled ikka seesama inimene
- Selgita, et teie sõprus ei pea sellepärast muutuma
Perele välja tulemine
Perele rääkimine võib tunduda kõige keerulisem, kuna nad on sind teadnud sünnil määratud soona kauem kui teised, võibolla terve su senise elu. See uudis võib tulla täieliku shokina ja nad võivad arvata, et on selles kuidagi süüdi. Oluline on aidata neil mõista, et see on osa sinust, mida mitte keegi ei saa muuta ja üleminek (mis iganes vormis) aitab sul saada selleks, kes sa tõesti tahad olla (ehk tegelikult oled).
- Pea meeles, et see võib olla esimene kord, kui nad sinust niimoodi mõtlevad
- Paljud vanemad arvavad, et nad on teinud midagi valesti ja süüdistavad ennast
- Mõned vanemad tunnevad, nagu nad oleksid "kaotanud" poja või tütre ja vajavad aega, et aktsepteerida sinu uut sugu
- Pea meeles, et esimesed reaktsioonid perekonnalt ei pruugi olla nende pikaajaliste tõeliste tunnete väljendus
- Paljudest vanematest saavad ajapikku suurimad toetajad, kes aitavad üleminekut läbida (siinhulgas on ka vanavanemad)
Partneritele välja tulek
Suhted võivad olla väljakutse paljudel põhjustel, hoolimata sooidentiteedist või seksuaalsusest. Hirm rääkida uuele või olemasolevale partnerile oma transidentiteedist või soovist minna üle on põhjustatud kartusest, et suhe selletõttu lõpeb.
Kuigi mõned partnerida ei suuda suhet jätkata kellegiga, kes "muudab" oma sugu, jätkuvad paljud suhted ka ülemineku ajal. Su partneril läheb tõenäoliselt aega, et järele mõelda, kuidas ta end tunneb, seega püüa rahulikuks jääda.
Kui sa juba oled üle läinud ja kohtad kedagi uut, siis on oluline mõelda, millises suhte faasis talle rääkida, kui sa seda teha tahad. Mõtle ka selle peale, et kui sa talle ei räägi ja ta saab seda hiljem teada, kuidas ta ennast tunneb.
Samuti ära unusta, et kui toimiv suhe ei tööta, siis võid sa alati kedagi teist kohata. Nagu kõik muud inimesed, võivad ka transsoolised olla pikkades, õnnelikes suhetes.
Koolis välja tulemine
Mõned noored soovivad üleminekut kooliajal alustada. See otsus peab olema hoolikalt läbi mõeldud, sest sellel võib olla suur mõju kogu koolikogemusele.
Mille peale mõelda
- Klassijuhataja või õppealajuhatajaga läbi arutada, kuidas kool sind toetab
- Küsi kooli kiusamisevastase dokumendi (sisekorraeeskirja) koopiat, et näha, kas seal on mainitud ka transfoobiat
- Edasist nõu ja abi saab transtoetusgruppidest (n Gendy vestlusring) või internetist (n Transfoorum)
Igal kuni 18-aastasel EV kodanikul on õigus saada kooliharidust, õigus tunda end turvaliselt ja õigus kaasa rääkida oma elu puudutavates küsimustes. Sinu kooli kohustus on kaitsta sind kiusamise ja vägivalla eest, aga kui su kool seda ei suuda, siis võib vajadusel teatada politseisse.
Välja tulemine ülikoolis/kutsekoolis
Transsooliste inimeste kogemused ülikoolides ja kutsekoolides on väga erinevad. Hoolimata seadustatud diskrimineerimise keelust ei võta koolid alati ette samme selle rakendamiseks.
Enne kooli kandideerimist võib olla kasulik mõelda järgneva peale
- Uuri, kas seal on LGBT liikumine
- Küsi koopiat kooli kiusamisevastast dokumenti (sisekorraeeskirja)
- Helista või emaili neile ja küsi, kas neil on kogemusi transsooliste õpilastega
Kuna diskrimineerivast kohtlemisest pole alati kerge teatada, siis võid paluda selleks näiteks sõbra abi ja toetust.
Tööl välja tulemine
Enamus transinimesi pole töökohtadel teada, kuigi diskrimineerimine on Eestis täielikult keelatud. Transinimesed vahetavad ülemineku ajal tihtipeale töökohta, et välja tulemist varjata. Teised pingutavad, et keegi töölt teada ei saaks, et tegu on transsoolistega. Mõned inimesed jäävad oma tööd tegema ka ülemineku ajal, kuid oleks hea võtta aega, et see otsust läbi mõelda.
Transfoobia ja kiusamine
Kahjuks kogevad paljud transinimesed transfoobiat ja/või kiusamist mingil eluetapil, olgu see siis koolis, ülikoolis, tööl, peol või tänaval. Transfoobia on füüsiline või vaimne vägivald, mis baseerub sellel, et keegi on trans või kedagi peetakse selleks. See võib olla hüüdnime panemine, ähvardamine, löömine, selle üle nalja tegemine, ignoreerimine või kuulujuttude levitamine. Mitte kedagi ei tohi kiusata ja mitte keegi ei tohi transfoobia ohver olla.
Kui sind kiusatakse või diskrimineeritakse, siis võib
- Rääkida sellest kellegiga, keda sa usaldad
- Teatada sellest kooli/ülikooli/tööandjale
- Teatada politseisse
- Teatada SEKÜ-sse ([You must be registered and logged in to see this link.]
- Otsida abi trans- või LBGT grupilt
Kiusajale ise vastu hakkamine pole tavaliselt hea mõte, sest sa võid ennast sellega ohtu seada.
Politseisse võib teatada ka trans- või LGBT grupi kaudu.
Nõu perele ja sõpradele
Kui keegi sulle lähedane tuleb transsoolisena kapist välja, võivad sul selle suhtes ebaselged tunded olla. Tõenäoliselt läheb aega, et selle mõttega harjuda, eriti siis, kui sa seda ei oodanud. Oluline on anda inimesele teada, et sa hoolid temast endiselt, isegi, kui sa teda kohe täielikult ei mõista.
Millised ka sinu esialgsed mõtted ja tunded ka poleks - transsooliseks olemine ei tee teda vähem sõbraks või pereliikmeks. Mõtle, kuidas sa tundsid tema suhtes enne rääkimist ja küsi eneselt, miks peaks muutma midagi see, et inimene seostab ennast teise sooga, mitte sünnil määratuga.
On hea anda talle teada, et sul võib minna aega, et selle mõttega harjuda, kuid sa teed, mis suudad, et teda toetada. On hea ka küsimusi esitada, sest see näitab, et sa võtad teda tõsiselt. Samal ajal proovi uurida, kuidas tema ennast tunneb - ei ole kerge tulla välja kellegile lähedasele.
Paljud transsoolised tulevad järjest noorematena kapist välja, kuna suurenenud on ligipääs infole ja soovariatiivsuse aktsepteerimine. Kui sõber või pereliige tuleb noorena välja, võib seda liiga kergekäeliselt pidada faasiks, mis peagi üle läheb. Enamus inimesi, kes välja tulevad, on seda hoolikalt kaalutlenud, seega on vajalik võtta seda tõsiselt. Proovi lasta tal uurida oma sooidentiteeti, ära proovi mõjutada või muuta teda.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Transinimesed tulevad kapist välja igasugustelt elualadelt ja eri vanuses. Enne, kui kellegile teisele välja tulla, tuleb seda iseenda jaoks teha. See võib olla eluaegne protsess ja ainult sina saad teada, millal, kus ja kellele rääkida.
Enda jaoks kapist välja tulek toimub siis, kui inimene tunnistab oma sooidentiteeti ja otsustab seda väljendada. See annab võimaluse uurida täpselt, kes sa olla tahad. Võib olla kasulik uurida erinevaid transidentiteete ja võtta aega, et avastada, kuidas sa ennast reaalselt tunned. Selles faasis võib tunduda võimatu või hirmutav tõelise enda väljendamine, kuid see ei tähenda, et sa ei jõua sinna. Paljud transinimesed on ennast nii tundnud, aga asjakohase info, nõu ja toetusega on nad saavutanud selle, mis kunagi tundus võimatu.
Kasulikke küsimusi
- Kuidas sa tahad oma sooidentiteeti väljendada?
Vaata läbi kõik kategooriad, mis on katustermini "trans" all ja mõtle, milline tundub kõige lähem sellele, kuidas sa end tunned. MÕtle, mida on vaja selle saavutamiseks ja kuidas see protsess sulle tundub.
- Mõtte katsetamine
Mõned inimesed vahetavad riideid või eksperimenteerivad erinevate persoonidega privaatses, turvalises ruumis, et leida, mis on neile kõige parem. Siinhulgas võib olla hääle ja kõnnaku muutmine või teistsuguste riiete katsetamine.
Ole kindel, et sa oled valmis
- Ole enesekindel
- Oled kindel, et tahad välja tulla, mitte et sul on ebamäärane tunne, et võiks...
Ole enese kohta informeeritud - ole valmis küsimustele vastama
- Hari ennast enda teemal, nii et sa saad teistele informatsiooni anda
- Kui sa oled teemaga hästi kursis, siis võetakse sind tõsisemalt
Ajastus
- Ole kindel, et sa räägid kellegiga, keda sa usaldad
- Tee seda neutraalses ja turvalises kohas, kus kumbki teist teisi inimesi ei tunne
- Rääkimiseks peab küllalt aega olema
- Ära uputa oma vestluskaaslast uue info tulva
- Proovi jääda rahulikuks ja ära kritiseeri teist
Võimalikud reaktsioonid võivad olla absoluutselt igasugused. See võib olla su vestluskaaslase jaoks esimene kord elus, kus ta mõtleb sinust teisiti või kohtab transinimest. Anna inimestele aega mõelda selle üle ja harjuda. Pea meeles, et ka sinul võttis aega, kuni sa selleni lõplikult jõudsid.
Nagu kapist välja tulemisel on palju faase, on ka üleminekul. Näiteks
- Teistesse riietesse riietumine
- Jutumaneeri muutmine
- Käitumismaneerida muutmine
- Keha muutmine harjutustega
- Soengu muutmine või paruka kandmine
- Meigi kasutamine
- Karvaeemaldus
- Hormoonravi
- Nime muutmine
- Sookorrigeerimisoperatsioon või mitu
Sõpradele välja tulemine
Paljud transsoolised tulevad välja, kuna nad lihtsalt ei taha ennast enam peita. Sõpradele rääkimine võib tuua lisatoetust ja teha suhted ausamaks ja tõesemaks. Mõned ei aksepteeri seda, kuid tõelised sõbrad austavad sind sellena, kes sa oled.
Enne sõbrale välja tulemist, mõtle järgnevale
- Otsusta, kellele sa rääkida tahad
- Otsusta, keda sa saad usaldada, et ta ei räägiks sellest edasi, kui sa seda ei taha
- On oluline, et sa mainid, et sinu valik on rääkida sellest teistele omal ajal
- Ole valmis küsimusteks ja selgitusteks
- Ole turvalises, neutraalses kohas
- Ole kindel oma otsuses ja ära lase teistel ennast ümber veenda
- Meenuta neile, et sugu on ainult üks osa sinust ja sa oled ikka seesama inimene
- Selgita, et teie sõprus ei pea sellepärast muutuma
Perele välja tulemine
Perele rääkimine võib tunduda kõige keerulisem, kuna nad on sind teadnud sünnil määratud soona kauem kui teised, võibolla terve su senise elu. See uudis võib tulla täieliku shokina ja nad võivad arvata, et on selles kuidagi süüdi. Oluline on aidata neil mõista, et see on osa sinust, mida mitte keegi ei saa muuta ja üleminek (mis iganes vormis) aitab sul saada selleks, kes sa tõesti tahad olla (ehk tegelikult oled).
- Pea meeles, et see võib olla esimene kord, kui nad sinust niimoodi mõtlevad
- Paljud vanemad arvavad, et nad on teinud midagi valesti ja süüdistavad ennast
- Mõned vanemad tunnevad, nagu nad oleksid "kaotanud" poja või tütre ja vajavad aega, et aktsepteerida sinu uut sugu
- Pea meeles, et esimesed reaktsioonid perekonnalt ei pruugi olla nende pikaajaliste tõeliste tunnete väljendus
- Paljudest vanematest saavad ajapikku suurimad toetajad, kes aitavad üleminekut läbida (siinhulgas on ka vanavanemad)
Partneritele välja tulek
Suhted võivad olla väljakutse paljudel põhjustel, hoolimata sooidentiteedist või seksuaalsusest. Hirm rääkida uuele või olemasolevale partnerile oma transidentiteedist või soovist minna üle on põhjustatud kartusest, et suhe selletõttu lõpeb.
Kuigi mõned partnerida ei suuda suhet jätkata kellegiga, kes "muudab" oma sugu, jätkuvad paljud suhted ka ülemineku ajal. Su partneril läheb tõenäoliselt aega, et järele mõelda, kuidas ta end tunneb, seega püüa rahulikuks jääda.
Kui sa juba oled üle läinud ja kohtad kedagi uut, siis on oluline mõelda, millises suhte faasis talle rääkida, kui sa seda teha tahad. Mõtle ka selle peale, et kui sa talle ei räägi ja ta saab seda hiljem teada, kuidas ta ennast tunneb.
Samuti ära unusta, et kui toimiv suhe ei tööta, siis võid sa alati kedagi teist kohata. Nagu kõik muud inimesed, võivad ka transsoolised olla pikkades, õnnelikes suhetes.
Koolis välja tulemine
Mõned noored soovivad üleminekut kooliajal alustada. See otsus peab olema hoolikalt läbi mõeldud, sest sellel võib olla suur mõju kogu koolikogemusele.
Mille peale mõelda
- Klassijuhataja või õppealajuhatajaga läbi arutada, kuidas kool sind toetab
- Küsi kooli kiusamisevastase dokumendi (sisekorraeeskirja) koopiat, et näha, kas seal on mainitud ka transfoobiat
- Edasist nõu ja abi saab transtoetusgruppidest (n Gendy vestlusring) või internetist (n Transfoorum)
Igal kuni 18-aastasel EV kodanikul on õigus saada kooliharidust, õigus tunda end turvaliselt ja õigus kaasa rääkida oma elu puudutavates küsimustes. Sinu kooli kohustus on kaitsta sind kiusamise ja vägivalla eest, aga kui su kool seda ei suuda, siis võib vajadusel teatada politseisse.
Välja tulemine ülikoolis/kutsekoolis
Transsooliste inimeste kogemused ülikoolides ja kutsekoolides on väga erinevad. Hoolimata seadustatud diskrimineerimise keelust ei võta koolid alati ette samme selle rakendamiseks.
Enne kooli kandideerimist võib olla kasulik mõelda järgneva peale
- Uuri, kas seal on LGBT liikumine
- Küsi koopiat kooli kiusamisevastast dokumenti (sisekorraeeskirja)
- Helista või emaili neile ja küsi, kas neil on kogemusi transsooliste õpilastega
Kuna diskrimineerivast kohtlemisest pole alati kerge teatada, siis võid paluda selleks näiteks sõbra abi ja toetust.
Tööl välja tulemine
Enamus transinimesi pole töökohtadel teada, kuigi diskrimineerimine on Eestis täielikult keelatud. Transinimesed vahetavad ülemineku ajal tihtipeale töökohta, et välja tulemist varjata. Teised pingutavad, et keegi töölt teada ei saaks, et tegu on transsoolistega. Mõned inimesed jäävad oma tööd tegema ka ülemineku ajal, kuid oleks hea võtta aega, et see otsust läbi mõelda.
Transfoobia ja kiusamine
Kahjuks kogevad paljud transinimesed transfoobiat ja/või kiusamist mingil eluetapil, olgu see siis koolis, ülikoolis, tööl, peol või tänaval. Transfoobia on füüsiline või vaimne vägivald, mis baseerub sellel, et keegi on trans või kedagi peetakse selleks. See võib olla hüüdnime panemine, ähvardamine, löömine, selle üle nalja tegemine, ignoreerimine või kuulujuttude levitamine. Mitte kedagi ei tohi kiusata ja mitte keegi ei tohi transfoobia ohver olla.
Kui sind kiusatakse või diskrimineeritakse, siis võib
- Rääkida sellest kellegiga, keda sa usaldad
- Teatada sellest kooli/ülikooli/tööandjale
- Teatada politseisse
- Teatada SEKÜ-sse ([You must be registered and logged in to see this link.]
- Otsida abi trans- või LBGT grupilt
Kiusajale ise vastu hakkamine pole tavaliselt hea mõte, sest sa võid ennast sellega ohtu seada.
Politseisse võib teatada ka trans- või LGBT grupi kaudu.
Nõu perele ja sõpradele
Kui keegi sulle lähedane tuleb transsoolisena kapist välja, võivad sul selle suhtes ebaselged tunded olla. Tõenäoliselt läheb aega, et selle mõttega harjuda, eriti siis, kui sa seda ei oodanud. Oluline on anda inimesele teada, et sa hoolid temast endiselt, isegi, kui sa teda kohe täielikult ei mõista.
Millised ka sinu esialgsed mõtted ja tunded ka poleks - transsooliseks olemine ei tee teda vähem sõbraks või pereliikmeks. Mõtle, kuidas sa tundsid tema suhtes enne rääkimist ja küsi eneselt, miks peaks muutma midagi see, et inimene seostab ennast teise sooga, mitte sünnil määratuga.
On hea anda talle teada, et sul võib minna aega, et selle mõttega harjuda, kuid sa teed, mis suudad, et teda toetada. On hea ka küsimusi esitada, sest see näitab, et sa võtad teda tõsiselt. Samal ajal proovi uurida, kuidas tema ennast tunneb - ei ole kerge tulla välja kellegile lähedasele.
Paljud transsoolised tulevad järjest noorematena kapist välja, kuna suurenenud on ligipääs infole ja soovariatiivsuse aktsepteerimine. Kui sõber või pereliige tuleb noorena välja, võib seda liiga kergekäeliselt pidada faasiks, mis peagi üle läheb. Enamus inimesi, kes välja tulevad, on seda hoolikalt kaalutlenud, seega on vajalik võtta seda tõsiselt. Proovi lasta tal uurida oma sooidentiteeti, ära proovi mõjutada või muuta teda.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Viimati muutis seda Marcus (Reede 08 Jan 2016, 14:54). Kokku muudetud 1 kord