TransFoorum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Transsoolisus, M2F, F2M, sookorrigeerimine Eestis, genderqueer, queer, sugu, soolisus, soovähemus, transseksuaalsus, drag


  Transsoolised ajaloos

  Marcus
  Marcus
  Admin


  Transsoolised ajaloos Empty Transsoolised ajaloos

  Postitamine by Marcus Esm 02 Dets 2013, 14:46

  Transsoolisus ajaloos

  Transsoolisuse mõiste tekkis Läänemaailmas 20ndal sajandil, kuid soonormidesse mittemahtuvaid naisi ja mehi on olnud kogu inimajaloo vältel.

  Juba Enne Kristust. Ameerika indiaanlaste hõimudesse on alati kuulunud berdache, ehk kahehingelisi inimesi, kelle hing ja sooroll ei ole vastavuses nende kehaga. Nad võisid olla hõimus austatud positsioonidel nagu shamaanid, aga see pole reegel.

  1577. Prantsuse kuningas Henry III viibis tihti naiseriietes ja nõudis seejuures oma alamatelt pöördumist kui "proua majesteet".

  1654. Rootsi kuninganne Christina (keda peeti tihti ka biseksuaaliks) riietus meeste riietesse ja nimetas enda ümber krahv Dohnaks.

  1676. MTF Abbe Francois Timoleon de Choisy läks Papali ballile naisteriietes. Memuaarid, mis avaldati peale tema surma, pakuvad esimest kirjalikku tunnistust ristriietumisest (crossdressingust).

  1700ndatel pakkusid "Molly majad" võimalust Inglise geikogukonnale suhelda omavahel. "Mollyd" olid mehed, kes kandsid tihtipeale vastassoo rõivaid ja arendasid queer-kultuuri.

  1728. Prantsuse spioon/luuraja Chevalier D’Eon, sünninimega Charles d’Eon, oli sündinud mehena, kuid elas märkimisväärse osa oma elust naisena. Chevalier' sünnisugu oli kuum arutlusteema.

  1804. George Sand, sünninimega Amandine-Aurore-Lucile Dupin, oli tuntud Prantsuse romantikakirjanik. Tema sõnad olid sama kuulsad nagu tema armuafäärid. Ta oli esimene naine kaasaegses Euroopas, kes kandis pidevalt meeste rõivaid, shokeerides nii oma kaasaegseid.

  1839-1844 tegutses grupeering nimega "Rebecca ja tema tütred". Nad olid mehest-naiseks crossdresserid, kes võitlesid Walesi maa-aladel ja lõhkusid teetollipunkte, mis tegid vaeseid veel vaesemaks. Need sõdurid võtsid omale ka naiste nimed ja identiteedid.

  1952 toimus Ameerikas esimene sookorrigeerimine, mis sai avaliku tähelepanu. Christine Jorgenseni operatsioon põhjustas rahvusvahelise sensatsiooni ja tast sai esimene meedias nähtav transsooline.

  1969 arreteeritakse politseireidil ka transsoolised ja ebatüüpilise sooväljendusega inimesed Stonewalli võõrastemajas New Yorgis. See sündmus aitas panna aluse liikumisele LGBT õiguste nimel.

  1974 avaldas üks Briti tippajakirjanik Jan Morris raamatu "Conundrum", mis räägib autobiograafia vormis sookorrigeerimisest. Seda raamatut peetakse tänapäeval klassikaks.

  1989 suri jazzmuusik Billy Tripton, avaldades, et ta on naine. Tipton, kes mängis bigbändides 40- ja 50ndatel, elas 56 aastat mehena, oli korduvalt abielus ja kasvatas lapsi.

  1991 rajas FTM aktivist Jamison Green maailma suurima infokeskuse ja suhtlusgrupi internetis naisest-meheks transsoolistele ja transmeestele, nimega FTM International, Inc.

  1993 vägistati ja mõrvati transnoor Brandon Teena Nebraskas, Ameerikas. See kuritegu tõi laialt tähelepanu transsooliste diskrimineerimisele ja vägivallale nende suunas. Selle põhjal on valminud auhinnatud film Boys Don't Cry.

  1997 avaldas transaktivist Leslie Feinberg raamatu "Transgender Warriors: Making History from Joan of Arc to Dennis Rodman", mis räägib, kes on kes maailma ajaloolistest transinimestest ja uurib, miks transsoolisi rõhutud on.

  ...nimekirja võib täiendada!


  _________________
  Transsoolised ajaloos Idl_lo10

  [You must be registered and logged in to see this link.]

   Nelj 06 Okt 2022, 11:01