TransFoorum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Transsoolisus, M2F, F2M, sookorrigeerimine Eestis, genderqueer, queer, sugu, soolisus, soovähemus, transseksuaalsus, drag


4 posters

    Mõisteid

    Marcus
    Marcus
    Admin


    Mõisteid Empty Mõisteid

    Postitamine by Marcus Esm 02 Dets 2013, 14:51

    Bioloogiline sugu või sugu. Meditsiiniline ja ajalooline termin geneetilise/bioloogilise/hormonaalse/füüsilise (sh genitaalid) soo kohta. Sellega määratakse, kas inimene on naine, mees või vahesooline (interseksuaal).

    Crossdresser (ristriietuja, transvestiit). Inimene, kes kannab aeg-ajalt teise soo riideid, kuid ei soovi jäädavalt sugu muuta. Selle põhjused võivad varieeruda soovist väljendada naiselikku või mehelikku poolt kuni seksuaalse rahulduse saamiseni. Ristriietumine võib olla seksuaalne orientatsioon, kuid paljud neist on lihtsalt heteroseksuaalid.

    Drag-queen (mehed)/drag-king (naised). Paroodia, kunsti või meelelahutuslikus vormis vastassoo riiete ja stereotüüpide etendamine.

    FTM (female-to-male, naisest-meheks). End mehena identifitseeriv inimene, kelle sünnisugu on naine.

    Hormoonravi. See protsess on tõenäoliselt eluaegne ja muudab inimese kehakeemiat. Hormoonravi arendab soovitud soo omadusi, muutes näiteks lihasmassi, hääletooni, karvakasvu jm.

    Interseksuaal/vahesugu. Inimene, kelle anatoomia või füsioloogia erineb kultuurilisest arusaamast, milline on mees või naine. Interseksuaalid sünnivad "vahepealsete genitaalidega" ja/või kultuuris "mitte normiks" peetud hormoonide tasemega.

    MTF (male-to-female), naisest-meheks. End naisena identifitseeriv inimene, kelle sünnisugu on mees.

    Muu(tuv) sugu, genderqueer. Inimesed, kes võivad, aga ei pea trans-spektri alla mahtuma. Nad identifitseerivad oma sugu ja seksuaalset orientatsiooni kusagil binaarses soosüsteemis või hoopis sellest väljaspool.

    Non-op (operatsiooni mitte vajav). Inimene, kes ei soovi läbida korrigeerivat kirurgiat. Paljude transsooliste jaoks piisab enese identifitseerimisest ja eneseväljendusest, et saavutada harmoonia keha ja sooidentiteedi vahel.

    Post-op (operatsioonijärgne). Inimene, kes on läbinud korrigeeriva kirurgia ja/või muid operatsioone, et muuta oma keha rohkem identiteedijärgseks.

    Pre-op. Inimene, kes pole korrigeerivat kirurgiat läbinud, kuid soovib/kaalutleb seda.

    Sooidentiteet. Sisemine arusaam sellest, kas ollakse mees, mehelik, naine, naiselik, mõlemad, ei kumbagi, transsooline, kakssooline või mõni muu soovariant. Sooidentiteet klapib tavaliselt füüsilise sooga, kuid mitte alati. Selle hulgas on ka enesetaju ja enesepilt, mida maailmale projekteeritakse.

    Soodüsfooria või sooidentiteedihäire. Tugev ja järjepidev ebamugavustunne sünnil määratud soo ja sellega seotud soorolli-ootuste osas. Vajalik on psühholoogiline diagnoos, mis solvab paljusid transkogukondi, et saada luba teatud meditsiooniteenuste jaoks, nagu hormoonravi ja kirurgia. Soodüsfooria eemaldati vaimuhaiguste nimekirjast Eestis samal ajal kui homoseksuaalsus, aastal 1990.

    Sookorrigeerimine. Operatsioon või operatsioonid, mille käigus muudetakse keha, eriti genitaale ja sekundaarseid soo-omadusi. Seda tehakse eesmärgiga jõuda harmooniasse oma keha ja sooidentiteedi vahel.

    Sooroll. Sotsiaalne arusaam, kuidas inimene peaks käituma, mõtlema ja tundma, sõltuvalt talle määratud soost. Ühiskonna ootus, et inimene peab olema mees või naine.


    Sugu. Sotsiaalne konstruktsioon, mis baseerub emotsionaalsete ja psühholoogiliste omaduste kogumil ja lahterdab inimese naiselikuks, mehelikuks, androgüünseks või millekski muuks.

    Transsooline. Katustermin inimeste kohta, kes ei vasta sotsiaalsetele soonormidele. Sealhulgas on sooidentiteedihäirega inimesed, ebatüüpilise sooväljendusega inimesed, ristriietujad jpt. Et see termin oleks kohane, peab inimene ise ennast nii määratlema.

    Transfoobia. Irratsionaalne hirm nende ees, kes murravad või segavad omavahel tüüpilisi soorolle. Transfoobiaks piisab mõnikord ainult teiste arvamusest või arusaamadest, et keegi ei vasta oma soole või soonormidele, eitab stereotüüpilisi rollinorme või väljendab mitteheteronormatiivseid omadusi, hoolimata tema tegelikust sooidentiteedist või seksuaalsest orientatsioonist.
    See võib väljenduda lahterdamise, stereotüpiseerimise, vägivalla või diskrimineerimisena.

    Üleminek. Periood, mille jooksul transinimene hakkab elama täielikumalt vastavalt oma soorollile. Selle hulgas on täisajaga identiteedijärgne elamine. Üleminek on vajalik enne korrigeerivat kirurgiat. Peale üleminekut ja operatsiooni identifitseerivad osad transsoolised ennast ainult mehe või naisena.
    avatar
    Andrea


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by Andrea Teis 24 Dets 2013, 22:21

    Ahoi, 
    Mulle tundub, et allpool oleva termini "Sugu" ees peaks olema ka sõna "Sotsiaalne"!?
    delenn
    delenn
    M2F


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by delenn Teis 24 Dets 2013, 23:12

    Eraldiseisva mõistena on toodud: sugu - sotsiaalne konstruktsioon....

    Aga kui juba peenetesse väljenditesse minna, siis konstruktsioon viitab millegi tehislikule.
    Paljud loomariigi esindajad on sotsiaalsed, rohkemgi kui inimesed, ometi on see evolutsiooni käigus välja kujunenud käitumine ja seda malli järgivad ka need loomad kes on omas liigis geid, hermad või transud. Ainus mis inimeseriiki suuresti eristab on pealesurutud käitumine ühes või teises soorollis või kuidas?
    Marcus
    Marcus
    Admin


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by Marcus Nelj 26 Dets 2013, 18:37

    tsau. pea on hetkel välja puhkamata, aga, et see, mis defineerib inimese ja inimühiskonna on keerukam kui suhtumine sugudesse... nu ma näiteks ei arva, et loomalapse sünnil on kohal karja ämmaemand, kes määrab sündinud loomalapse soo (ja siis nii jääbki) :Dmuidugi inimesed on sellel teemal loomariigi suurimad fashistid Very Happy... kuni me veel midagi uut loomade kohta teada saame...
    delenn
    delenn
    M2F


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by delenn Laup 28 Dets 2013, 23:28

    Seda ma silmas pidasingi, et inimesed vahivad kõigepealt jalgevahele  Smile
    sandrake
    sandrake


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by sandrake Esm 10 Aug 2015, 13:56

    Kuidas on eesti keeles [You must be registered and logged in to see this link.]?
    Kas sellist sõna üldse kasutab keegi või on tekkinud mõni uuem?
    Marcus
    Marcus
    Admin


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by Marcus Esm 10 Aug 2015, 14:11

    Aga seleta ära, Sandrake, kuidas seda nähtust kirjeldatakse ja siis saab edasi mõelda, kas sellele on mingi vaste olemas või peame selle ise ära eestindama Very Happy

    Tekkis lambist mõte, et -ist lõpp käib tavaliselt aktiivse tegevuse juurde. Transsoolisus kui selline on eelkõige kaasasündinud, aga transvestiit "teeb" oma soo aktiivselt ise. Seega võiks see nähtus olla (minu peas!) crossdressimise ja transsooliseks muutumise vahepeal? Cross-soolisus, ?? Very Happy
    sandrake
    sandrake


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by sandrake Esm 10 Aug 2015, 16:09

    Mõtlesin seda, et kui ei ole täielikult ei mees ega naine või siis hoopis nagu mõlemad. Kord nii, kord naa, kord segamini. Kui ei klapi selle rolli ega kehaga, mis on, aga SRS ei taha ka teha. Ja ma ei mõtle siin mingit kesksugu või sootust. Ei ole TV ega TS. Nagu androgüünne värk, aga ka vist mitte päris.

    Ristsooline?

    PS Sõnal [You must be registered and logged in to see this link.] sai ka klõpsata Wink
    Marcus
    Marcus
    Admin


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by Marcus Esm 10 Aug 2015, 17:08

    Minu jaoks ühendub see kirjeldus genderqueeriga ära. Eesti keelde seda pole tõlgitud. Queer-liidetele on üldse raske vasteid leida, sest queer ise on suhteliselt tõlkimatu. Aga võib proovida ringiga minna... Ideid?
    sandrake
    sandrake


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by sandrake Teis 11 Aug 2015, 11:01

    Tundub, et see sõna transgenderist on leidnud vähest kasutamist, pigem 90-ndatel, ja tähendab sellist inimest, kes muidu elab oma sünnijärgsest soost vastupidi, aga SRS ei kavatse teha. Näiteks shemale või ladyboy.
    Minu kirjeldus ühtis tõesti rohkem tänapäeva genderqueeriga, kuigi mulle tundub, et need nähtused osaliselt kattuvad.
    Kui [You must be registered and logged in to see this link.], siis sealt head nahka ei tule.
    queer...imelik...imesooline...see kõlab nagu pimesooline...
    Saaks ka lihtsalt sõna ära eestindada: kveer. Aga mis oleks siis genderqueer? Sookveer. Ei sobi.
    Marcus
    Marcus
    Admin


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by Marcus Kolm 12 Aug 2015, 14:01

    Tänapäeval ei ole vahet, kas inimene soovib/saab SKO teha. Oluline on tema sisemine sootunnetus, mida ta edasi annab. On palju tervislikke ja sisemisi põhjuseid, miks SKOd ei saa alati teha, kuid selleks ei pruugi ka alati vajadust olla. Mitte ükski tingimus või põhjus ei võta inimeselt ära tema arusaama soost ja see arusaam võib olla ajas muutuv iga indiviidi puhul (trans või mitte). Igaüks defineerib oma (trans)sugu ainult temale omaselt, kuid muretsetakse selle pärast, kas me vastame etteantud soonõuetele.

    Pakun siis "vabasooline" - inimene, kes oma sooväljenduses ei hooli ühiskonna normidele vastamisest. See võib olla nii teadlik, kui mitteteadlik.
    Smile
    sandrake
    sandrake


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by sandrake Nelj 13 Aug 2015, 11:48

    Mulle tundub, et seal on suur vahe, kas tunned, et see asi, mis jalgevahel paikneb, on sinu jaoks mingi võõrkeha, millest sooviksid igal võimalusel vabaneda või siis mitte. Ning muidugi sõltub SKO tegemine sellest, kas raha jagub, tervis kannatab ja tehnoloogia on soovija jaoks piisavalt küps.

    Mulle tundub ka, et Su välja pakututud "vabasooline" on juba mõne inimese poolt kasutatud mõiste ning ongi küsimusele õige vastus. Ja ma siiralt tänan Sind selle eest! Sest tundub, et vabasooline tähendab gendervariant, mis omakorda ongi gendequeer, ainult et kenamas vormis. Kas pole nii?

    Enda näitel. Ma lihtsalt ei suuda olla binaarses raamis. See ei tähenda, et ma üldse ei hooliks ühiskondlikele normidele vastamisest. On lugematul arvul situatsioone, kus on mõistlik väljendada oma sugu teistele osapooltele ootuspäraselt. Isegi kui see on endale hetkel täiesti vastukarva.


    Vabasooline Sandra...hihiii.... Very Happy
    Marcus
    Marcus
    Admin


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by Marcus Nelj 13 Aug 2015, 12:06

    Kiire järelepäring kinnitas, et sõna "vabasooline" leiutas U. Sutrop, aga noh, nagu ikka, [You must be registered and logged in to see this link.] seda väga läbimõtlemata ja kontekstiväliselt. Pigem paneb ta oma jutus selle samasse patta homoseksuaalsusega... Klassikaline trellid-absurd! Mida on soolisusel tegemist orientatsiooniga?!

    See ongi meie ühiskonna tase. Me ei tea, millest me räägime, aga me teame (enam-vähem), mida me vihkame!
    sandrake
    sandrake


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by sandrake Nelj 13 Aug 2015, 12:57

    Ma näen sellist seost. Näiteks kui inimene näeb välja pigem nagu mees või väga naiselik mees (automaatselt kohe pede, eks), aga tunneb end ise parajasti pigem nagu naine ja talle meeldivad sellel hetkel mehed, siis ta paistab kõrvalt nagu gei mees. See ongi keskmisele ignorantsele inimesele üle mõistuse. Ma mõistan.
    delenn
    delenn
    M2F


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by delenn Püh 16 Aug 2015, 23:38

    Minu venelannast perearst kirjutas saatelehele diagnoosi: transseksualism :lol: :lol: 

    Mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas on transteema käsitlus ja definitsioonid uus ja keeleliselt toores.
    Selletõttu peamegi eestindama väljendeid loominguliselt  ja eesti keeleliselt õiges vormis, kui vaja ka
    uusi sõnu luues, et öelda mõtte sisu arusaadavamalt kui otsetõlge seda võimaldaks.

    Ja mina olen ka siis puhtal kujul naine kui ma oma meesgenitaale ei vihka ning raha olemasolul teen opi
    vaid mugavust jalgevahel silmas pidades Cool

    Delenn sunny

    Sponsored content


    Mõisteid Empty Re: Mõisteid

    Postitamine by Sponsored content


      Teis 19 Märts 2024, 09:36