SOO-OMANE ENESEVÄLJENDUS Dr. Carl W. Bushong
Originaal [You must be registered and logged in to see this link.]
Tõlkeabi osutas Delenn
Dr. Bushong on tuntud kui pioneer ja arendaja soomuutuste alal juba 1990-ndate algusest, aidates nii oma kliinikutes kui kaugnõustamisteenusena täiemahulist ja transsoolise kliendi ''asjasse pühendatud otsusest'' lähtuvat lahendust.
Olles aastaid teinud uuringuid ja tööd transrahvaga on Dr. B. jätkuvalt hämmingus ja imetleb ümberkehastumise/soomuutumise käigus toimuvate muutuste hingelisust ja sügavust, seda nii 'transsooliste'TS (soomuutunud), kui ka 'ümberriietujate'CD ning 'transvestiitide'TV puhul.
Oma arutlustes selgitab ta, et meie endi soomääratluses on viis osaliselt iseseisvat tahku:
Geneetiline sugu - kromosomaalne sugu
Füüsiline sugu - soolised tunnusjooned
Aju soolisus - soo-omane talitluslik ülesehitus - kellena me mõtleme ja käitume
Aju sugu - armastuse/ soo kuvand - kuidas me suhestume teistega sotsiaalsel, isiklikul ja intiimsel tasandil
Soo identiteet/ tunnetus - meie isikupärane soolisus, meie enda soo kaart. Kellena me endid ise tunnetame: meessoolisena või naissoolisena
Sootunnetus saab aluse varases lapsepõlves ja on meie sisemine teekaart. Sootunnetus on meie sisemine taju enda soost. Nagu valugi on see isiklikult tajutav kuid võimatu teistele tajutavalt selgitada või näidata, kuigi isiklik soolisus on sama reaalne nagu füüsiline sugu, ent mitte äratuntav meie kultuuris.
See sisemine kaart määratleb ka kuidas me näeme ja tunnetame endid seksuaalse indiviidina, nii nagu aju sugu on meie armastuse teekaart- kuidas määratleme oma armastatut/ sekspartnerit.
Kui meie soolisuse (gender) teejuht ei klapi füüsilise kehaga (genitaalid), saab sellest alguse konflikt, sest me ei sobitu (meie)ühiskonna ootuste raamidesse. Ehki transrahva soomääratluse 5. faktori kombinatsioonid on sama loomulikud kui igal teisel.
Et lapse suurim soov on olla normaalne (nagu kõik teised), loovad nad endast võltsisiku mis mahub neisse raamidesse. Enamasti nii edukalt, et petavad ära teised ja ka iseendid- vähemalt mõneks ajaks.
Enamik füüsiliselt mehi loovad varases teismeeas võltsvälispinna, et sobituda ja olla nagu teised. Füüsiliselt naistel on see omamoodi ja erinev, kuid siiski sarnase mustri järgi.
Olles juba loonud võltsisksuse elabki füüsiliselt mees transrahvas täiemahuliselt selles oma hobide, tunnete ja tegemistega, olles eristamatu tõelisest olemusest, et see pole tema ise. Kuid aja möödudes on üha raskem ja raskem alla suruda oma tegelikku mina, mingil hetkel ja moel leiab see väljapääsu.
Enamikele on selleks kompromissiks riietumine. Kui ei saa olla naine, saab vähemalt tunda end naisena. Kuid mida rohkem oma tõelist mina vabaks lasta, seda suuremaks kasvab soov. Ja nõnda osad jätkavadki ümberkehastumist ikka rohkem ja rohkem, teised satuvad paanikasse korduvalt lõpetades ja uuesti hiljem alustades eneseleidmise teed.
Sellest ka transsoolisuse alajaotuste rohkus, et näidata täpsemalt milline on igaühe konflikt loomuomase naise (sisemine teekaart) ja vajaduse vahel olla ''normaalne''. Ning edaspidi kuidas ja mil määral nad lahendavad konflikti oma naisisiksuse ja meesisiku vahel. Siin ei ole üldist ''parimat lahendust'' kõigile, on vaid isiklik parim lahendus, mis võib ajajooksul muutuda.
Pärast aastaid või kümneid elades, töötades ning ehitades endas meesisikut, osutub tihti liiga ''kalliks'' loobuda kõigest, et minna tagasi, 12 aastase emotsionaalse tüdruku maailma üles ehitama, elades ise 40+ aastase mehe kehas.
Kuigi kõik transsoolised vajavad ümberkehastumist, pole kõigile vajalik hormoonide kasutamine ega kirurgilised muudatused. Ainus isik kes tõesti teab kui kaugele minna on transsooline ise ja isegi tema ei saa seda teha üksi. Pärast aastaid kestnud enda ja kõikide teiste ninapidi vedamist on raske öelda mis on tõsi või mis on pettekujutlus. Kuna me vajame peegeldust, et oma palet näha, vajame teadmiste ja kogemustega abistajat.
Kuidas selline leida? Selleks võiks olla psühhoterapeut või seksuoloog-psühholoog ( Eestis tuntuim hetkel Dr. Rammul Imre), kelle roll on olla abistaja, õpetaja ja juhendaja, aidates liikuda läbi probleemsete alade, mille tagajärjel transsooline elab topeltelu- üht enda sisemuses ja teist välisilma tarvis. Abistajat on tarvis oma sügavate teadmiste ja oskustega , et võimaldada teadlikke valikuid, kummutades müüdid ja valestimõistmised. Juhendajana peab ta oskama aidata läbida ühiskondlikku, juriidilist, meditsiinilist ja hingelist miinivälja teel tõelise enda poole.
Et sellist abistajat leida küsi endalt kas väljavalitud abistajal on...
1. piisavalt teadmisi ja täiendkoolitusi transrahva vajadustest ja probleemidest
2. abistanud edukalt vähemalt kahte inimest soomuutmisel enne Sind
3. teadmisi elektrolüüsist, hormoonidest, transkirurgiast, transseadustest jne. et Sind juhendada edukalt
4. mõistab soomuutmise/ ümberkehastumise ja psühhoteraapia erinevust
5. tööalased suhted teiste edukate asjasse puutuvate arstidega
Transrahvas vajab ühelt poolt abi isiksuse probleemide lahendamisel, teisest küljest ka pere- ja abielunõustamist nagu iga teine sihtrühm. Soomuutumine ise ei ole psühhoteraapia vaid teadmised ning vahendid, et küsida küsimusi millele vastuste leidmine teeb vabaks.
Selle tulemusena endine võlts meesisik laguneb ja asendub uue tõelise iseendaga. Uus mina võib olla naissoost või vaid naiselikum isiksus. Ükskõik kuidas nad teistele näivad, on muutused läbinud ise õnnelikud ja võibolla elus esimest korda terviklikud isiksused.
Dr. Bushong'il on hea meel tõdeda, et need kes on läbinud kogu protsessi tema käe all, on kõik õnnelikud iseenda ja oma otsuse üle, kasutades uue elu kirjeldamiseks väljendit 'peadpööritav'.
Ükskõik kui kaugele keegi on valmis endalt meheliku katte heitmisel minema ja lubama areneda naissoost isiksusel, näib olevat kolm tasandit mis oma arengus läbitakse:
1. Äratundmine, et ajusugu on erinev füüsilisest soost.
Tasand hõlmab enamikku transsoolistest väljendudes nägemuses endast kui naisest kes lõksus mehe kehas, vajadus väljendada oma naiselikku poolt jne. Selles staadiumis ollakse peamiselt huvitunud välispinna muutmisest- ümberriietumine, välimusega läbilöömine, meikimine, parukas jne.
Algusjärgus paljud ei söanda oma kodust lahkuda naiste riietuses või piiravad eneseväljenduse vaid aluspesuga tavariiete all välja minnes. See on tihti omane noorukieale ja ka hiljem täiskasvanu faasis, mis võib kesta palju aastaid täidetud hämmingu, konflikti, süütunde, paanika ja lõpetamisega. Nõndanimetatud ''Algtranssooline'' on isiksus kes kunagi ei sea kokku meesisikut ja seetõttu kunagi ei võta omaks enda meesgenitaale või esitab väljakutse enda soo-omasele naisisiksusele.
2. Tõelise Mina omaksvõtmine.
Tasand on palju mitmekesisem ja vähem emotsionaalne.Selles staadiumis algab enda naiseliku poole tunnustamine mingil moel ja tehakse muutusi elustiilis, et mahutuda omaksvõtuga. Osad nõustuvad vaid oma vajadusega naisena näida, siiski eitades tõelist naist endas (ümberriietuja/crossdresser). Teised hakkavad naist endas omaks võtma, kuid keskenduvad pealispinna füüsilise tasandi muutustele (transsoolised/transsexual, transgendered)
Eneseteadvustanud ümberriietuja võib hakata tooma üle märkimisväärset osa endast meesriietusse, käima transrahva üritustel või isegi välja rahva sekka minema. Need kes rohkem tunnustavad enda tõelist mina, hakkavad otsima abi füüsiliseks ümberkehastumiseks nagu hormoonid, elektrolüüs, sookorrigeerimise operatsioonid, samuti soeng/parukas, meikimine ja riietus.
Selles staadiumis on valdav mittemõistmine, et ollakse ikka veel meesisiku kontrolli all kõigi oma ebaloomulike hirmude, sundide, ootuste ja teadmistega.Isegi vaade oma ''naisminale'' on mehe vaade, mitte vabanenud ja iseseisev naissoost mina.
Ikka veel klammerdunud usu külge, et kehaline mudel üksi tähistabki sugu.
3. Saamine tõeliselt endaks
Viimane kuid kahjuks kõige vähem kogetud osa ümberkehastumises.
Tasand milles võltsmeesisiku lõksus olev väike tüdruk murrab end vabaks, kasvab suureks ja elab oma elu - sageli oluliselt muutunud väärtuste-, temperamendi- ja huvidega.
Dr. B. tähelepanek on, et ka uus naisisiksus ise vajab pisut abi kasvamiseks ja arenemiseks kui mehelik koorem on heidetud eemale, sest see võtab päris palju aega ja pingutust mis vajab välist abi.
Sellist isiksust nimetatakse ''soomuutunud''(transsexual, transgendered), tema isikliku õnnetunde ja eduga, mis on pöördvõrdeline meesosakaalu kõrvaleheitmise mahuga, mitte aga tema vanuse, füüsiliste mõõtmete, hormoonide, operatsioonide jne. järgi.
Teine, loomuomaselt naine mehekehas, huvitav külg on seksuaalne orientatsioon. Jagada transsoolised kas homo- või heteroseksuaalseteks on ühtviisi vale. Kes näeb endas loomuomast naist, siis seks füüsiliselt naisega on homoseksuaalne (lesbiline). Kui ta aga näeb oma tegevust enda füüsilisest kehast lähtuvalt, on see hetero suhe. Teisisõnu on transsoolise suhe ühtviisi nii homo- kui heterosuhe.
TEADLIKUD VALIKUD
Dr. B. nimetab oma ümberkehastumise meetodit ''asjasse pühendatult otsuste tegemine.''
Selles klient teeb ise oma otsused millise tee ja kui kaugele minna, olles saanud selleks teadmised ja mõistmise.
Enamik transrahvast pühendub esmajärjekorras oma riietusele ja kehale, mõistmata, et terviklik isik saavutatakse vaid eduka ümberkehastumise käigus.Seepärast on füüsiline ümberkehastumine (riietus, meikimine, hormoonid, operatsioon) vaid väike osa kogu protsessist. Väärtused, hobid, muusikaline maitse, iseloom ja eesmärgid võivad muutuda ja sageli muutuvadki.
Uus mina mis mehe varjust esile kerkib, kasvab tihti mitte lähemale kui õde meesminale. Sageli on see aeglane uuestisünd. Lõpuks jõuab ta ehtsa ja loomuliku minani- tervik, mis on kaugelt suurepärasem kui vaid füüsilise keha muutmine.
Soomuutumine pakub küll suuri lubadusi, kuid selles on ka suured ohud kui ei valita hoolega keda kuulda võtta ja kellelt abi küsida. Liigagi tihti need kes tunnevad, et on pärale jõudnud, saavad lahknevate omaduste ja kosmeetiliste muutuste kompotiks tervikliku lahenduse asemel.
Loomulikult mõned ütlevad ära igasugusest juhendamisest ja toetusest kuid enim on parimate tulemuste takistuseks hoolimatud nõustajad kes eeldavad, et transsooline klient ise hoolitseb enda eest ega aita teha teadlikke valikuid. Selle tagajärg võib olla habetunud, madalahäälne sookorrigeerimisoperatsiooni läbinud (post-op) leedi suurte tehisrindadega kuid vähese või ilma treeningu- ja mõistmiseta kuidas kõndida, rääkida või istuda, jättes üksi tugeva tundemeele ''naissoost minast''.
Kuulujutud ja teadmatus soolisusest ületavad tihti asjatundlikust ka professionaalide seas, rääkimata teadmatuses ja segaduses transsoolisest, kes tihti tunneb nagu ta oleks ainus maailmas sellise probleemiga. Et midagi on valesti temaga - mitte ainult ühiskonna silmis.
Kui ta lõpuks püüab olla tema ise ja heita eneselt aastaid pettumuste ja salgamiste koormat on ta loomulikult hirmul ja täis pahameelt. Nii palju elust tundub olema kadunud, et ''uue mina'' peab kohe ja nüüd saama! Kahjuks viib see liialdusteni abielus, peres, lastega, õpingu/tööalases arengus, kes kõik ei suuda õigesti tõlgendada tema ihaldatud soolist seisundit. Ja et ühiskond on tervik, võib ümberkehastumine kalduda liialt soovitud soo kehalisele küljele, lastes mööda vaimsed, kombeka käitumise, sotsiaalsed ja emotsionaalsed küljed.
Teostamata, tunnustuseta ja üksi jäetud meesisiksus peab saama lammutatud.
Parim on seda saavutada läbi teadlike valikute, saades professionaalsed teadmised mis, kuidas ja millal ümberkehastumine aset leiab.
Tänapäevases avatud inforuumis juhtub tihti, et pime juhatab pimedat kui teadmisteta ja ''isetargad eksperdid'' oma kogemust ja ''kiiresti pärale'' suhtumist ainuõigeks lahenduseks peavad uuele transsoolisele.
Transsoolise ümberkehastumine on pikk protsess, mis toimub järejrpidevate nõustamiste toel, millede tihedus sõltub lahendatavate probleemide hulgast.
Võtame näiteks Mary (ennemalt Bob) kes hiljuti tunnistas endale, et on soomuutunud. Tal on naine Betty kellest ta väga hoolib ja kolm last vanuses seitse, üheksa ja kaksteist. Mary on edukas insener suures ettevõttes, hea palgaga. Naine on kodune.
Maryl on mitmed probleemid lahendada.
1. Mida ''soomuutunud'' tema enda jaoks tähendab?
2. Milline on tema suhe nüüd abikaasaga, kes on ärevil ja häiritud?
3. Kuidas, millal ja mida rääkida lastele.
4. Mida ta peaks ette võtma tööga, sõpradega, perega jne.
Esimene on täieliku ümberkehastumise osa ja tähtsaim küsimus. Vastates küsimusele ''Mida tähendab olla soomuutunud minu jaoks'', saavad üha selgemaks lahendused tema teistele küsimustele. Kuna Mary tunneb ja tunnustab ennast järjest rohkem, on neile Bettyga kasuks abielunõustamist saada, sest nendevaheline suhe vajab lahendust.
Et täieliku ümberkehastumise käigus isiksus tihti suuresti muutub, on viga liiga palju otsuseid liiga kiiresti. Alguses on ülekaalus ja juhtivad Bobi vaated ja arusaamad – selles tasandis on Mary vaid kuma Bobi silmades. Müüride lammutamine nõuab aega.
Koos Mary arenguga tuleb kaasa võtta ka Betty, vähemalt nii kaugele kui ta suuteline ja tahteline on. See on mõlemale katseaeg. Partnerite elu on pööratud peapeale ja puudub kontroll. Betty võib Maryt isegi vaenlasena näha. Mida kiiremini kogenud professionaal kaasatakse, seda parem kõigile. Betty soov koostööd teha on vajalik parimaks tulemuseks lastega, perega ja tuleviku planeerimiseks.
Betty toomisega protsessi saavad nad koos paarina otsustada, milline saab olema nende suhe ja tulevik. Mitte alati õnnelik, kuid ausalt igaühe vajadusi tunnustades ja arutades.
Siis kui Mary mõistab, et peab täielikult ümber kehastuma naise kehasse ja rolli, peavad nad seda koos tegema, kaasa arvatud rääkimine lastele, perele ja sõpradele. Sageli kaasneb uue rolliga ka uus töökoht, kas siis Bobi ja Mary isiksuse erisusest või tööandja poolsete nõuete tõttu.
Dr. B. arvates kui ümberkehastumine on tehtud korrektselt kõigil tasandeil, ei tulene vastuseis enamasti mitte perelt, sõpradelt või töölt, vaid transrahvalt kes pole andnud head abi muutuste käigus. Pigem on abiks soomuutumise protsess ise. Erandiks on sageli elukaaslased ja parimad sõbrad, kelle suhte alustalasid soomuutus tihti on ähvardanud.
Üleüldine on ümberkehastumise vajadus kogu transrahvale – CD, TV, TS, TG, samuti võtta ette teekond mille pikkus võib suuresti erineda igal üksikjuhul. Soomuutumine on palju enamat kui materiaalne/ pinnapealne teekond. See on pikka aega ühiskonna poolt pealesurutud ootuste alla peitunud isiksuse taassünd.
Nagu iga sünd, võib see olla pikk, raske ja vaevaline. Kuid kes suudaks keelduda uue elu rõõmust ja ootusest, uuest algusest, isegi kui selleks on vaja vana surma, et anda ruumi uue sünnile?
Originaal [You must be registered and logged in to see this link.]
Tõlkeabi osutas Delenn
Dr. Bushong on tuntud kui pioneer ja arendaja soomuutuste alal juba 1990-ndate algusest, aidates nii oma kliinikutes kui kaugnõustamisteenusena täiemahulist ja transsoolise kliendi ''asjasse pühendatud otsusest'' lähtuvat lahendust.
Olles aastaid teinud uuringuid ja tööd transrahvaga on Dr. B. jätkuvalt hämmingus ja imetleb ümberkehastumise/soomuutumise käigus toimuvate muutuste hingelisust ja sügavust, seda nii 'transsooliste'TS (soomuutunud), kui ka 'ümberriietujate'CD ning 'transvestiitide'TV puhul.
Oma arutlustes selgitab ta, et meie endi soomääratluses on viis osaliselt iseseisvat tahku:
Geneetiline sugu - kromosomaalne sugu
Füüsiline sugu - soolised tunnusjooned
Aju soolisus - soo-omane talitluslik ülesehitus - kellena me mõtleme ja käitume
Aju sugu - armastuse/ soo kuvand - kuidas me suhestume teistega sotsiaalsel, isiklikul ja intiimsel tasandil
Soo identiteet/ tunnetus - meie isikupärane soolisus, meie enda soo kaart. Kellena me endid ise tunnetame: meessoolisena või naissoolisena
Sootunnetus saab aluse varases lapsepõlves ja on meie sisemine teekaart. Sootunnetus on meie sisemine taju enda soost. Nagu valugi on see isiklikult tajutav kuid võimatu teistele tajutavalt selgitada või näidata, kuigi isiklik soolisus on sama reaalne nagu füüsiline sugu, ent mitte äratuntav meie kultuuris.
See sisemine kaart määratleb ka kuidas me näeme ja tunnetame endid seksuaalse indiviidina, nii nagu aju sugu on meie armastuse teekaart- kuidas määratleme oma armastatut/ sekspartnerit.
Kui meie soolisuse (gender) teejuht ei klapi füüsilise kehaga (genitaalid), saab sellest alguse konflikt, sest me ei sobitu (meie)ühiskonna ootuste raamidesse. Ehki transrahva soomääratluse 5. faktori kombinatsioonid on sama loomulikud kui igal teisel.
Et lapse suurim soov on olla normaalne (nagu kõik teised), loovad nad endast võltsisiku mis mahub neisse raamidesse. Enamasti nii edukalt, et petavad ära teised ja ka iseendid- vähemalt mõneks ajaks.
Enamik füüsiliselt mehi loovad varases teismeeas võltsvälispinna, et sobituda ja olla nagu teised. Füüsiliselt naistel on see omamoodi ja erinev, kuid siiski sarnase mustri järgi.
Olles juba loonud võltsisksuse elabki füüsiliselt mees transrahvas täiemahuliselt selles oma hobide, tunnete ja tegemistega, olles eristamatu tõelisest olemusest, et see pole tema ise. Kuid aja möödudes on üha raskem ja raskem alla suruda oma tegelikku mina, mingil hetkel ja moel leiab see väljapääsu.
Enamikele on selleks kompromissiks riietumine. Kui ei saa olla naine, saab vähemalt tunda end naisena. Kuid mida rohkem oma tõelist mina vabaks lasta, seda suuremaks kasvab soov. Ja nõnda osad jätkavadki ümberkehastumist ikka rohkem ja rohkem, teised satuvad paanikasse korduvalt lõpetades ja uuesti hiljem alustades eneseleidmise teed.
Sellest ka transsoolisuse alajaotuste rohkus, et näidata täpsemalt milline on igaühe konflikt loomuomase naise (sisemine teekaart) ja vajaduse vahel olla ''normaalne''. Ning edaspidi kuidas ja mil määral nad lahendavad konflikti oma naisisiksuse ja meesisiku vahel. Siin ei ole üldist ''parimat lahendust'' kõigile, on vaid isiklik parim lahendus, mis võib ajajooksul muutuda.
Pärast aastaid või kümneid elades, töötades ning ehitades endas meesisikut, osutub tihti liiga ''kalliks'' loobuda kõigest, et minna tagasi, 12 aastase emotsionaalse tüdruku maailma üles ehitama, elades ise 40+ aastase mehe kehas.
Kuigi kõik transsoolised vajavad ümberkehastumist, pole kõigile vajalik hormoonide kasutamine ega kirurgilised muudatused. Ainus isik kes tõesti teab kui kaugele minna on transsooline ise ja isegi tema ei saa seda teha üksi. Pärast aastaid kestnud enda ja kõikide teiste ninapidi vedamist on raske öelda mis on tõsi või mis on pettekujutlus. Kuna me vajame peegeldust, et oma palet näha, vajame teadmiste ja kogemustega abistajat.
Kuidas selline leida? Selleks võiks olla psühhoterapeut või seksuoloog-psühholoog ( Eestis tuntuim hetkel Dr. Rammul Imre), kelle roll on olla abistaja, õpetaja ja juhendaja, aidates liikuda läbi probleemsete alade, mille tagajärjel transsooline elab topeltelu- üht enda sisemuses ja teist välisilma tarvis. Abistajat on tarvis oma sügavate teadmiste ja oskustega , et võimaldada teadlikke valikuid, kummutades müüdid ja valestimõistmised. Juhendajana peab ta oskama aidata läbida ühiskondlikku, juriidilist, meditsiinilist ja hingelist miinivälja teel tõelise enda poole.
Et sellist abistajat leida küsi endalt kas väljavalitud abistajal on...
1. piisavalt teadmisi ja täiendkoolitusi transrahva vajadustest ja probleemidest
2. abistanud edukalt vähemalt kahte inimest soomuutmisel enne Sind
3. teadmisi elektrolüüsist, hormoonidest, transkirurgiast, transseadustest jne. et Sind juhendada edukalt
4. mõistab soomuutmise/ ümberkehastumise ja psühhoteraapia erinevust
5. tööalased suhted teiste edukate asjasse puutuvate arstidega
Transrahvas vajab ühelt poolt abi isiksuse probleemide lahendamisel, teisest küljest ka pere- ja abielunõustamist nagu iga teine sihtrühm. Soomuutumine ise ei ole psühhoteraapia vaid teadmised ning vahendid, et küsida küsimusi millele vastuste leidmine teeb vabaks.
Selle tulemusena endine võlts meesisik laguneb ja asendub uue tõelise iseendaga. Uus mina võib olla naissoost või vaid naiselikum isiksus. Ükskõik kuidas nad teistele näivad, on muutused läbinud ise õnnelikud ja võibolla elus esimest korda terviklikud isiksused.
Dr. Bushong'il on hea meel tõdeda, et need kes on läbinud kogu protsessi tema käe all, on kõik õnnelikud iseenda ja oma otsuse üle, kasutades uue elu kirjeldamiseks väljendit 'peadpööritav'.
Ükskõik kui kaugele keegi on valmis endalt meheliku katte heitmisel minema ja lubama areneda naissoost isiksusel, näib olevat kolm tasandit mis oma arengus läbitakse:
1. Äratundmine, et ajusugu on erinev füüsilisest soost.
Tasand hõlmab enamikku transsoolistest väljendudes nägemuses endast kui naisest kes lõksus mehe kehas, vajadus väljendada oma naiselikku poolt jne. Selles staadiumis ollakse peamiselt huvitunud välispinna muutmisest- ümberriietumine, välimusega läbilöömine, meikimine, parukas jne.
Algusjärgus paljud ei söanda oma kodust lahkuda naiste riietuses või piiravad eneseväljenduse vaid aluspesuga tavariiete all välja minnes. See on tihti omane noorukieale ja ka hiljem täiskasvanu faasis, mis võib kesta palju aastaid täidetud hämmingu, konflikti, süütunde, paanika ja lõpetamisega. Nõndanimetatud ''Algtranssooline'' on isiksus kes kunagi ei sea kokku meesisikut ja seetõttu kunagi ei võta omaks enda meesgenitaale või esitab väljakutse enda soo-omasele naisisiksusele.
2. Tõelise Mina omaksvõtmine.
Tasand on palju mitmekesisem ja vähem emotsionaalne.Selles staadiumis algab enda naiseliku poole tunnustamine mingil moel ja tehakse muutusi elustiilis, et mahutuda omaksvõtuga. Osad nõustuvad vaid oma vajadusega naisena näida, siiski eitades tõelist naist endas (ümberriietuja/crossdresser). Teised hakkavad naist endas omaks võtma, kuid keskenduvad pealispinna füüsilise tasandi muutustele (transsoolised/transsexual, transgendered)
Eneseteadvustanud ümberriietuja võib hakata tooma üle märkimisväärset osa endast meesriietusse, käima transrahva üritustel või isegi välja rahva sekka minema. Need kes rohkem tunnustavad enda tõelist mina, hakkavad otsima abi füüsiliseks ümberkehastumiseks nagu hormoonid, elektrolüüs, sookorrigeerimise operatsioonid, samuti soeng/parukas, meikimine ja riietus.
Selles staadiumis on valdav mittemõistmine, et ollakse ikka veel meesisiku kontrolli all kõigi oma ebaloomulike hirmude, sundide, ootuste ja teadmistega.Isegi vaade oma ''naisminale'' on mehe vaade, mitte vabanenud ja iseseisev naissoost mina.
Ikka veel klammerdunud usu külge, et kehaline mudel üksi tähistabki sugu.
3. Saamine tõeliselt endaks
Viimane kuid kahjuks kõige vähem kogetud osa ümberkehastumises.
Tasand milles võltsmeesisiku lõksus olev väike tüdruk murrab end vabaks, kasvab suureks ja elab oma elu - sageli oluliselt muutunud väärtuste-, temperamendi- ja huvidega.
Dr. B. tähelepanek on, et ka uus naisisiksus ise vajab pisut abi kasvamiseks ja arenemiseks kui mehelik koorem on heidetud eemale, sest see võtab päris palju aega ja pingutust mis vajab välist abi.
Sellist isiksust nimetatakse ''soomuutunud''(transsexual, transgendered), tema isikliku õnnetunde ja eduga, mis on pöördvõrdeline meesosakaalu kõrvaleheitmise mahuga, mitte aga tema vanuse, füüsiliste mõõtmete, hormoonide, operatsioonide jne. järgi.
Teine, loomuomaselt naine mehekehas, huvitav külg on seksuaalne orientatsioon. Jagada transsoolised kas homo- või heteroseksuaalseteks on ühtviisi vale. Kes näeb endas loomuomast naist, siis seks füüsiliselt naisega on homoseksuaalne (lesbiline). Kui ta aga näeb oma tegevust enda füüsilisest kehast lähtuvalt, on see hetero suhe. Teisisõnu on transsoolise suhe ühtviisi nii homo- kui heterosuhe.
TEADLIKUD VALIKUD
Dr. B. nimetab oma ümberkehastumise meetodit ''asjasse pühendatult otsuste tegemine.''
Selles klient teeb ise oma otsused millise tee ja kui kaugele minna, olles saanud selleks teadmised ja mõistmise.
Enamik transrahvast pühendub esmajärjekorras oma riietusele ja kehale, mõistmata, et terviklik isik saavutatakse vaid eduka ümberkehastumise käigus.Seepärast on füüsiline ümberkehastumine (riietus, meikimine, hormoonid, operatsioon) vaid väike osa kogu protsessist. Väärtused, hobid, muusikaline maitse, iseloom ja eesmärgid võivad muutuda ja sageli muutuvadki.
Uus mina mis mehe varjust esile kerkib, kasvab tihti mitte lähemale kui õde meesminale. Sageli on see aeglane uuestisünd. Lõpuks jõuab ta ehtsa ja loomuliku minani- tervik, mis on kaugelt suurepärasem kui vaid füüsilise keha muutmine.
Soomuutumine pakub küll suuri lubadusi, kuid selles on ka suured ohud kui ei valita hoolega keda kuulda võtta ja kellelt abi küsida. Liigagi tihti need kes tunnevad, et on pärale jõudnud, saavad lahknevate omaduste ja kosmeetiliste muutuste kompotiks tervikliku lahenduse asemel.
Loomulikult mõned ütlevad ära igasugusest juhendamisest ja toetusest kuid enim on parimate tulemuste takistuseks hoolimatud nõustajad kes eeldavad, et transsooline klient ise hoolitseb enda eest ega aita teha teadlikke valikuid. Selle tagajärg võib olla habetunud, madalahäälne sookorrigeerimisoperatsiooni läbinud (post-op) leedi suurte tehisrindadega kuid vähese või ilma treeningu- ja mõistmiseta kuidas kõndida, rääkida või istuda, jättes üksi tugeva tundemeele ''naissoost minast''.
Kuulujutud ja teadmatus soolisusest ületavad tihti asjatundlikust ka professionaalide seas, rääkimata teadmatuses ja segaduses transsoolisest, kes tihti tunneb nagu ta oleks ainus maailmas sellise probleemiga. Et midagi on valesti temaga - mitte ainult ühiskonna silmis.
Kui ta lõpuks püüab olla tema ise ja heita eneselt aastaid pettumuste ja salgamiste koormat on ta loomulikult hirmul ja täis pahameelt. Nii palju elust tundub olema kadunud, et ''uue mina'' peab kohe ja nüüd saama! Kahjuks viib see liialdusteni abielus, peres, lastega, õpingu/tööalases arengus, kes kõik ei suuda õigesti tõlgendada tema ihaldatud soolist seisundit. Ja et ühiskond on tervik, võib ümberkehastumine kalduda liialt soovitud soo kehalisele küljele, lastes mööda vaimsed, kombeka käitumise, sotsiaalsed ja emotsionaalsed küljed.
Teostamata, tunnustuseta ja üksi jäetud meesisiksus peab saama lammutatud.
Parim on seda saavutada läbi teadlike valikute, saades professionaalsed teadmised mis, kuidas ja millal ümberkehastumine aset leiab.
Tänapäevases avatud inforuumis juhtub tihti, et pime juhatab pimedat kui teadmisteta ja ''isetargad eksperdid'' oma kogemust ja ''kiiresti pärale'' suhtumist ainuõigeks lahenduseks peavad uuele transsoolisele.
Transsoolise ümberkehastumine on pikk protsess, mis toimub järejrpidevate nõustamiste toel, millede tihedus sõltub lahendatavate probleemide hulgast.
Võtame näiteks Mary (ennemalt Bob) kes hiljuti tunnistas endale, et on soomuutunud. Tal on naine Betty kellest ta väga hoolib ja kolm last vanuses seitse, üheksa ja kaksteist. Mary on edukas insener suures ettevõttes, hea palgaga. Naine on kodune.
Maryl on mitmed probleemid lahendada.
1. Mida ''soomuutunud'' tema enda jaoks tähendab?
2. Milline on tema suhe nüüd abikaasaga, kes on ärevil ja häiritud?
3. Kuidas, millal ja mida rääkida lastele.
4. Mida ta peaks ette võtma tööga, sõpradega, perega jne.
Esimene on täieliku ümberkehastumise osa ja tähtsaim küsimus. Vastates küsimusele ''Mida tähendab olla soomuutunud minu jaoks'', saavad üha selgemaks lahendused tema teistele küsimustele. Kuna Mary tunneb ja tunnustab ennast järjest rohkem, on neile Bettyga kasuks abielunõustamist saada, sest nendevaheline suhe vajab lahendust.
Et täieliku ümberkehastumise käigus isiksus tihti suuresti muutub, on viga liiga palju otsuseid liiga kiiresti. Alguses on ülekaalus ja juhtivad Bobi vaated ja arusaamad – selles tasandis on Mary vaid kuma Bobi silmades. Müüride lammutamine nõuab aega.
Koos Mary arenguga tuleb kaasa võtta ka Betty, vähemalt nii kaugele kui ta suuteline ja tahteline on. See on mõlemale katseaeg. Partnerite elu on pööratud peapeale ja puudub kontroll. Betty võib Maryt isegi vaenlasena näha. Mida kiiremini kogenud professionaal kaasatakse, seda parem kõigile. Betty soov koostööd teha on vajalik parimaks tulemuseks lastega, perega ja tuleviku planeerimiseks.
Betty toomisega protsessi saavad nad koos paarina otsustada, milline saab olema nende suhe ja tulevik. Mitte alati õnnelik, kuid ausalt igaühe vajadusi tunnustades ja arutades.
Siis kui Mary mõistab, et peab täielikult ümber kehastuma naise kehasse ja rolli, peavad nad seda koos tegema, kaasa arvatud rääkimine lastele, perele ja sõpradele. Sageli kaasneb uue rolliga ka uus töökoht, kas siis Bobi ja Mary isiksuse erisusest või tööandja poolsete nõuete tõttu.
Dr. B. arvates kui ümberkehastumine on tehtud korrektselt kõigil tasandeil, ei tulene vastuseis enamasti mitte perelt, sõpradelt või töölt, vaid transrahvalt kes pole andnud head abi muutuste käigus. Pigem on abiks soomuutumise protsess ise. Erandiks on sageli elukaaslased ja parimad sõbrad, kelle suhte alustalasid soomuutus tihti on ähvardanud.
Üleüldine on ümberkehastumise vajadus kogu transrahvale – CD, TV, TS, TG, samuti võtta ette teekond mille pikkus võib suuresti erineda igal üksikjuhul. Soomuutumine on palju enamat kui materiaalne/ pinnapealne teekond. See on pikka aega ühiskonna poolt pealesurutud ootuste alla peitunud isiksuse taassünd.
Nagu iga sünd, võib see olla pikk, raske ja vaevaline. Kuid kes suudaks keelduda uue elu rõõmust ja ootusest, uuest algusest, isegi kui selleks on vaja vana surma, et anda ruumi uue sünnile?
Viimati muutis seda Marcus (Kolm 12 Juul 2017, 00:41). Kokku muudetud 5 korda (Muutmise põhjus : parendasin sõnastusi)