TransFoorum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Transsoolisus, M2F, F2M, sookorrigeerimine Eestis, genderqueer, queer, sugu, soolisus, soovähemus, transseksuaalsus, drag

Similar topics


  Kuidas respekteerida transsoolist?

  Marcus
  Marcus
  Admin


  Kuidas respekteerida transsoolist? Empty Kuidas respekteerida transsoolist?

  Postitamine by Marcus Nelj 15 Dets 2011, 10:10

  Originaaltekst [You must be registered and logged in to see this link.]

  Kui oled hiljuti teada saanud, et sinu elus on transsooline inimene, siis ei pruugi sa mõista tema identiteeti ja ei oska võib-olla tema juuresolekul käituda teda solvamata või haavamata. Mõiste "transsooline" käesolevas tekstis tähendab isikut, kes ei samastu talle sünnil antud sooga. Transsoolisi inimesi on avalikult aktsepteerirutd üle kogu maailma paljudes riikides ([You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.]) ja kultuurides ([You must be registered and logged in to see this link.], [You must be registered and logged in to see this link.]). Sellistele inimestele pole alati lihtne selgitada nende soo-olukorda tänapäeva ühiskonnas. Siin on väike juhend, kuidas respekteerida kedagi, kes seab kahtluse alla sinu arusaamad sellest, mis on sugu ja/või pole väga selgelt kategoorias "mees" või "naine".

  1. Täna teda. Transsoolisena on väga raske kapist välja tulla. Ta usaldab või austab sind väga palju, et sinu ees välja tuli. Täna, et ta usaldab sind - see tähendab talle palju, sest sina tähendad talle palju.

  2. Austa tema sooidentiteeti. Mõtle temast nüüdsest alates nii, nagu ta ise endale viitab ja viita talle tema valitud nime ja asesõnadega - hoolimata ta füüsiliselt väljanägemisest. (Kuid kui ta pole kapist väljas, siis küsi kindlasti üle, et kindel olla, millises olukorras see pole sobilik.)

  3. Jälgi, kuidas sa minevikust räägid. Rääkides minevikust, ära kasuta lauseid nagu "kui sa olid eelmises soos" või "sündisid mehe/naisena", sest paljud transsoolised inimesed tunnevad, et nad on olnud alati selles soos, millena nad end identifitseerivad. Üks lahendus on vältida minevikuga seoses soost rääkimist ja kasutada teisi raamistikke või lähtepunkte, näiteks "eelmine aasta", "kui sa olid laps", "kui sa käisid keskkoolis" vms. Kui sa ilmtingimata pead mainima sookorrigeerimist seoses minevikuga, ütle "enne seda, kui sa tulid oma tegeliku sooga välja" või "enne, kui sa alustasid sookorrigeerimist" (kui see on sobilik).

  4. Kasuta sookohaseid sõnu. Küsi, mis asesõnu transsooline isik eelistab, kui talle viidatakse ja austa ta valikut. Näiteks võib keegi, kes identifitseerib end naisena, eelistada feminiinseid sõnu ja sõnavorme nagu naine, tüdruk, baaridaam jms. Isik, kes identifitseerib end mehena võib eelistada maskuliinseid termineid nagu mees, kutt jms. Osad transsoolised inimesed võivad tahta, et soopõhiseid sõnu välditakse ja kasutatakse ainsuse puhul sõna nemad (või inglise keele baasil ze (tema), zir (tema omastavas käändes), sie (tema), hir (tema omastavas käändes)); see on isiklik[You must be registered and logged in to see this link.]. Kasuta seda sõna, mida sul palutakse kasutada.


  • Sinu sõber Jaak tuleb välja transsoolise inimesena ja soovib nüüd, et talle öeldakse Mari. Sellest alates ei ütle sa enam "See on mu sõber Jaak, ma tunnen seda meest/poissi juba algkoolist saadik." Selle asemel ütled sa "See on mu sõbranna Mari, ma tunnen seda naist/tüdrukut juba algkoolist saadik." Kui sa soovid temaga sõbraks jääda, siis pead sa Mari soove austama ja viitama talle sellena, kes ta täna on, mitte sellena, kes ta kunagi oli.


  5. Ära karda [You must be registered and logged in to see this link.] Enamik transsoolisi inimesi vastab hea meelega enamustele küsimustele ja on rõõmsad, kui sa huvi tunned. Ära arva, et transsooline inimene eksisteerib sinu harimiseks. Enese informeerimine toimub sinu enda vastutusel. Erand: küsimused genitaalide, kirurgia ja eelmiste nimede kohta on tavaliselt lubatud ainult siis, kui sa pead kindlasti neid vastuseid teadma, näiteks et anda arstiabi, astuda transsoolisega seksuaalsuhtesse või vajad varasemat nime seaduslike dokumentide jaoks.

  6. Austa transsoolise isiku privaatsuse vajadust. Ära aja neid kapist välja ilma nende loata. Öelda välja, et sa oled transsooline, on väga raske otsus. Sõltuvalt olukorrast võib see panna ta riskiolukorda, kus on vigastuse oht. Transinimesed räägivad neile, kellele soovivad ja siis, kui nad selleks valmis on. See kehtib nii nende kohta, kes elavad täielikult oma soovitud soorollis ja ka nende kohta, kes pole korrigeerimisega mitte mingil viisil alustanud. Neist, kes elavad täielikult oma soorollis, ei soovi paljud, et igaüks teaks, milline oli nende sünnil määratud sugu.

  7. Ära püüa kellegi kogemusi ära arvata. Sooidentiteeti võib väljendada paljudel eri viisidel. Mitte kõik transinimesed ei ole "vangistatud mehe/naise kehasse". Mitte kõik transinimesed ei vaja hormoone ja kirurgiat. Lähtu konkreetselt sellest, mida inimene räägib ise sulle oma olukorrast ja kuula eelarvamusteta. Ära rakenda teooriaid, mida sa tead või oled kuulnud. Ühe transinimsese kogemus ongi vaid ühe transinimese kogemuse, selleest ei saa teha järeldusi terve kogukonna kohta. Ära arva, et nad läbivad sookorrigeerimisprotseduuri mingisuguse varasemas elus kogetud trauma tõttu või et nad muudavad sugu, et kehast põgeneda.

  8. Mõista sooidentiteedi ja seksuaalsuse erinevusi. Olemas on hetereo, gei, lesbi, bi- ja aseksuaalsed transsoolised. Kui inimene tuleb sinu ees välja oma seksuaalse orientatsiooniga, siis kasuta neid termineid, mida temagi.

  9. Suhtu temasse samamoodi edasi. Kuigi ta võib olla tänulik erilise tähelepanu eest, pole ta väga õnnelik, kui tema soost eriline teema tehakse. Kohtle teda samasuguse austusega nagu ennast ja teisigi.


  Viimati muutis seda Marcus (Teis 23 Okt 2018, 16:22). Kokku muudetud 6 korda


  _________________
  Kuidas respekteerida transsoolist? Idl_lo10

  [You must be registered and logged in to see this link.]
  Marcus
  Marcus
  Admin


  Kuidas respekteerida transsoolist? Empty Re: Kuidas respekteerida transsoolist?

  Postitamine by Marcus Reede 16 Dets 2011, 16:15

  jätk lingilt [You must be registered and logged in to see this link.]

  Vihjed
  Meditsiinis nimetatakse seda sooidentiteedihäire, kuid siin on palju ka muid küsimusi. Mõned usuvad, et probleem seisneb selles, et ühiskond keeldub tunnustamast soovariatsioone looduses (s.h inimeste hulgas).

  Inimeste genitaalide ja seksuaalelu kohta küsimine pole viisakas. Nagu pole viisakas küsida seda inimestelt, kes samastuvad sünnil määratud sooga.

  Ebaviisakas on küsida "päris nime" või sünnil pandud nime. Nende jaoks sobib valitud nimi nende sooga (kui nad on nii teinud) ja see ongi nende päris nimi; nad soovivad, et neist just nii mõeldaks. Eelmiste nimede kohta küsimine paneb nad lõksu ja sa ei pea seda teadma.

  Kõik on erinevad ja enamus transsoolisi inimesi vastab küsimustele heal meelel - kuid kui need on ebameeldivad vastata, või nad ei soovi seda, siis peatu. Kui sa pead teadma, kasuta alljärgnevaid materjale.

  "Trans" on määrsõna, see kirjeldab. See pole nimi- ega tegusõna. Nii nagu sa ei nimeta vanemat inimest lihtsalt "vanaks" ega räägi, et ta on "vananenud", on ebaviisakas viitada transsoolisele inimesele kui "trans" lisamata sellele "inimene", "naine", "mees" või mõne muu sobiva nimisõna. Mõned transsoolised inimesed peavad ka seda objektistamiseks ja ebainimlikuks.

  Mitte kõik transsoolised ei soovi täielikku füüsilist korrigeerimist. (See on parem termin kui "soovahetus" (sest transsooline ei "vaheta sugu" vaid vastupidi "naaseb oma soosse" - tlk märkus.)) Seda nimetatakse ka sookorrigeerimisoperatsioon, sookinnitamisoperatsioon), nii et ära arva automaatselt, et see ongi plaan. Ära arva, et on normaalne uurida inimese plaane kirurgia, hormoonide ja muu kohta - igatahes mitte rohkem, kui teistelt inimestelt nende raviplaanide kohta.

  Kui sa eksid alguses ja ütled "naine" mitte "mees" vms ja mõtlesid vastupidist, siis ära hakka liigselt vabandama, lihtsalt ütle uuesti ja õigesti ja jätka oma mõttega.

  Mõned inimesed arvavad, et ainus "ravi" transsoolisusele on korrigeerida füüsilist väljanägemist (kirugia ja/või hormoonidega), et see vastaks vaimsele soohäirele. Need inimesed usuvad, et probleem on kehas, mitte peas. Mõned inimesed usuvad, et see tuleb ühiskonna soo-ootustest ja piirangud meestele ja naistele on probleemi tuum. Aktsepteerima peaks palju laiemat variatiivsust naiste ja meeste sooväljenduses.

  Lehtedel nagu PlanetOut, reddit või Facebook on olemas transsooliste grupid - mine räägi nende inimestega või õpi juurde.

  Hoiatused
  Vaata ette, kui mõtled/räägid, et transsoolisus on "valik". Soodüsfooria ei ole valik juba[You must be registered and logged in to see this link.]. Mõned transsoolised ütlevad, et nende identiteet on valitud, ja mõned mitte. Otsi meetodeid, kuidas austada inimese olemust, sõltumata sellest, kas nad saavad või ei saa "olukorda parandada".

  Ära võrdle transsoolisi mittetranssoolistega, öeldes nende kohta "päris" või "normaalne" poiss/tüdruk. "Päris" naise või mehe teeb tema eneseidentiteet, mitte see, kuidas keegi teine tema keha näeb või liigitab. Transnaine pole vähem naine kui iga teine naine, transmees pole vähem mees, kui iga teine mees.

  Mitte kunagi ära ütle transsoolisele, et sa ei mõista või armasta teda tema transsoolise identiteedi tõttu. Paljud, kui mitte enamik transsoolisi on mõistetud, aktsepteeritud ja armastatud.

  Isegi, kui sul on vastuväiteid isiku trans-identiteedi suhtes, peaksid sa alati teda respekteerima ja mitte kunagi tahtlikult teda avalikult häbistama. Mitte kellegi avalik häbistamine või alandamine ei tee kellelegi head.

  Väldi transfoobseid sõnu nagu "transu" või "meesnaine". Need sõnad on ängistavad, objektistavad ja inimlikkust võtvad.

  "Vahesugu" (intersex) tähendab erinevaid seisundeid, kus inimese soo-organid ei ole tüüpilised naise või mehe[You must be registered and logged in to see this link.]. Kuigi mõned vahesoolised on samuti transsoolised, pole need kaks samad ja neid ei tohiks [You must be registered and logged in to see this link.].

  ___________________

  Seotud ingliskeelsed materjalid saidilt WikiHow:

  Allikad ja tsitaadid:

  1. [You must be registered and logged in to see this link.]
  2. [You must be registered and logged in to see this link.]
  3. [You must be registered and logged in to see this link.]
  4. [You must be registered and logged in to see this link.]
  5. [You must be registered and logged in to see this link.]
  6. [You must be registered and logged in to see this link.]
  7. [You must be registered and logged in to see this link.]
  8. [You must be registered and logged in to see this link.]
  9. [You must be registered and logged in to see this link.]


  EDIT. lisatud lingid


  Viimati muutis seda Marcus (Teis 23 Okt 2018, 16:26). Kokku muudetud 5 korda


  _________________
  Kuidas respekteerida transsoolist? Idl_lo10

  [You must be registered and logged in to see this link.]

   Nelj 06 Okt 2022, 11:02